Lądek Zdrój
Lądek-Zdrój, malowniczo usytuowane miasto na Ziemi Kłodzkiej, rozciąga się u podnóża Gór Złotych, Gór Bialskich i Krowiarek, przepływając wzdłuż Białej Lądeckiej. Jako renomowane uzdrowisko, Lądek-Zdrój kusi swoimi naturalnymi i klimatycznymi walorami, które sprzyjają odnowie biologicznej i odpoczynkowi.
Rozkwit tej miejscowości nastąpił w dolinie środkowego biegu Białej Lądeckiej. Rzeka ta, będąca granicą między Górami Złotymi (na południu i wschodzie) a Masywem Śnieżnika (na północy i zachodzie), przepływa przez teren o powierzchni 314,6 km kw. Obszar ten, dzięki działalności oczyszczalni ścieków w Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim, charakteryzuje się czystymi wodami, stanowiącymi siedlisko dla pstrągów potokowych.
Lądek-Zdrój zachował swój historyczny charakter, co pozwala na wyraźne rozróżnienie pomiędzy średniowiecznym układem urbanistycznym części miejskiej a częścią zdrojową, oddaloną o 1,5 km od centrum.
Część miejska Lądka leży w szerokiej dolinie na wysokości około 420 m n.p.m., podczas gdy część zdrojowa rozciąga się na dnie doliny i wzdłuż zboczy okolicznych wzgórz (450-500 m n.p.m.). Wyróżniające się punkty to Wzgórze Jerzego, Wzgórze Kapliczne oraz Wzgórze Marii. Bogaty las świerkowo-bukowy, malownicze łąki i liczne potoki tworzą urokliwy krajobraz wokół Lądka-Zdroju.
Klimat Lądka-Zdroju kształtują otaczające go góry, które chronią przed wilgotnymi i zimnymi masami powietrza. Region ten wyróżnia się strefą klimatyczną górsko-dolną, cenioną za swoje walory klimatoterapeutyczne. Łagodny klimat oferuje szerokie możliwości adaptacyjne dla wielu osób, sprzyjając zdrowiu i regeneracji.
Odkryjmy razem atrakcje, które czekają na turystów w Lądku-Zdroju! To miejsce z bogatą, sięgającą ponad 700 lat historią, zaprasza do zanurzenia się w atmosferze tego zabytkowego miasteczka. Jako uzdrowisko, Lądek-Zdrój przyciąga przede wszystkim działaniem leczniczym swoich ciepłych źródeł termalnych i łagodnego klimatu.
Lecznicze Dary Natury
Położony w tzw. strefie klimatycznej „górskiej dolnej”, Lądek-Zdrój cieszy się najwyższymi ocenami w zakresie wartości klimatoterapeutycznych. Łagodny klimat regionu wspomaga regenerację, wycisza i relaksuje. To idealne miejsce na odprężający wypoczynek. Największym skarbem kurortu są jego ciepłe źródła mineralne. Termy te, ze swoim unikalnym składem chemicznym, znane są w całej Europie ze swoich leczniczych właściwości. Kąpiele w tych wodach działają kojąco na organizm. W Lądku-Zdroju znajduje się sześć naturalnych źródeł leczniczych oraz jeden głęboki odwiert wody termalnej, co stanowi prawdziwe bogactwo tego miejsca.
Dlaczego warto przyjechać do Lądka-Zdroju?
Park Zdrojowy w Lądku-Zdroju, położony przy "Wojciechu", zajmuje 1,2 ha i jest klejnotem miasta. Odwiedzając Lądek-Zdrój, koniecznym punktem jest spacer po tym parku, pełnym liściastych drzew i marmurowych rzeźb. Aleja Modrzewiowa z XVIII wieku, z dwustuletnimi drzewami, dodaje uroku okolicy. W pobliżu parku znajduje się Źródło Chrobrego, z ujęciem w kształcie podkowy, gdzie temperatura wody waha się od 26,9°C do 36,3°C. Lądek-Zdrój jest zielonym uzdrowiskiem z wieloma stuletnimi drzewami i Aleją Modrzewiową z 1782 roku.
Zakład Przyrodoleczniczy "Wojciech", symbol Lądka-Zdroju, stoi przy pl. Mariańskim 1. Wybudowany w 1680 roku, pierwotnie był kopią łaźni tureckiej, a w 1880 roku zyskał neobarokowy styl. W środku znajduje się pijalnia wód mineralnych i luksusowe baseny, z marmurowym basenem i gabinetami zabiegowymi. To jeden z najbardziej ekskluzywnych zakładów w regionie, elegancki i stylowy.
Rynek w Lądku-Zdroju, niedaleko uzdrowiskowej części, to miejsce pełne architektonicznych pereł. Znajdują się tu kamienice w stylach renesansu, baroku i rokoko. Warto zwrócić uwagę na kamienicę nr 1 z Madonną, dom Michała Klahra Starszego, rzeźbiarza epoki baroku. Ratusz z 1872 roku, z wysoką wieżą zegarową i lądeckim lwem nad wejściem, stanowi piękno Rynku.
Most św. Jana z 1565 roku w Lądku-Zdroju, z posągiem św. Jana Nepomucena z 1709 roku, jest cennym zabytkiem. Przetrwał wszystkie powodzie, co przypisuje się figurze św. Jana. Kryty Most nad Białą Łądecką, jedyny taki w Polsce, pochodzi z początku XX wieku i był częścią sanatorium "Sanatorium Lądek".
Arboretum w Lądku-Zdroju, na końcu ul. Moniuszki, to najwyżej położone arboretum w Polsce. Zawiera starodrzew dębów, buków, sosen, jodeł i eg zotycznych gatunków. Najlepiej odwiedzać je wiosną, gdy zakwitają azalie i różaneczniki. To kolorowe, spokojne miejsce do spacerów.
Szczyt Trojak w Górach Złotych, popularny wśród turystów i kuracjuszy, oferuje piękną panoramę Kotliny Kłodzkiej. Prowadzą na niego znakowane szlaki turystyczne, a na szczycie znajdują się charakterystyczne skały, idealne dla wspinaczek.
W Lądku-Zdroju atrakcyjne są liczne szlaki piesze i rowerowe, podzielone na kuracyjne, spacerowe i wędrówkowe. Szczególnie ciekawe są trasy rowerowe, które pozwalają odkrywać uroki uzdrowiska i okolic. Trasy rowerowe w różnych długościach i stopniach trudności tworzą bogatą ofertę dla miłośników aktywnego wypoczynku.
Popularne noclegi w Lądku-Zdroju?
W Lądku-Zdroju goście mogą znaleźć różnorodne opcje noclegowe, które zaspokoją ich indywidualne potrzeby i preferencje. Centrum miasta oferuje noclegi w bliskiej odległości od Parku Zdrojowego, co jest wygodne dla tych, którzy chcą korzystać z uroków uzdrowiska i pobliskich atrakcji. Dostępne są również opcje zakwaterowania z wyżywieniem, co jest wygodne dla rodzin z dziećmi lub osób podróżujących ze zwierzętami. Dla szukających luksusu, w Lądku-Zdroju można znaleźć noclegi z basenem, jacuzzi czy sauną. Oferowane są różnorodne apartamenty, kwatery prywatne, wille oraz pokoje gościnne, które często posiadają balkony z malowniczym widokiem na góry. Pokoje 2, 3, 4-osobowe są zwykle wyposażone w łazienki i aneksy kuchenne, zapewniając komfort i niezależność podczas pobytu. Lądek-Zdrój tanie noclegi są często wybierane przez turystów poszukujących tanich i wygodnych miejsc noclegowych.