Noclegi Gietrzwałd
Gietrzwałd to wieś gminna położona na Warmii, 20 km na zachód od Olsztyna, założona w połowie XIV wieku przez Warmińską Kapitułę Katedralną. Miejscowość swoją nazwę wzięła od imienia odbiorcy przywileju lokacyjnego, którym był zasadźca Dittrich, i z początku zasiedlana była głównie przez ludność pruską, Polacy zaczęli pojawiać się tu dopiero 2 stulecia później. Na samym początku XV wieku w Gietrzwałdzie powstał kościół, który zaledwie po kilku latach został zniszczony w pożarze, nowa świątynia powstała w 1500 roku. Wieś niszczona była podczas konfliktów polsko-krzyżackich i polsko-szwedzkich, ale mimo wyludnienia i zubożenia działała tam szkoła i karczma. W XIX wieku tereny zostały objęte zaborem pruskim i przymusową germanizacją, która uderzyła w szkołę i kościół. Ważnym wydarzeniem w tym czasie były objawienia maryjne, których miały doświadczyć dwie nastolatki z Gietrzwałdu. Wydarzenie to podniosło na duchu okolicznych mieszkańców, którzy w czasie przynależności do państwa niemieckiego potraktowali objawienie jako symbol obrony Polaków i zaczęli głośniej mówić o obronie swoich tradycji i praw. Po zakończeniu I wojny światowej swoje działania rozpoczęła się akcja, której celem było ponowne przyłączenie Warmii i Mazur do Polski.
Mazury noclegi
Obecnie ciekawą historię okolic poznać można dzięki licznym zabytkom znajdującym sie na terenie gminy i są to: dwór z parkiem w Łajsach, park dworski w Barwinach, zespół pałacowy z parkiem w Grażymach, młyn w Guzowym Młynie, wieże obronne w Tomarynach a także obiekty sakralne - kaplica w Biesalu, Kapliczka Objawień i Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie, kościoły w Łęgutach, Sząbruku, liczne kapliczki i figury przydrożne oraz wiele innych.
Noclegi w Gietrzwałdzie
W najbliższym otoczeniu Gietrzwałdu znajduje się jezioro Giłwa, a nieco dalej również jeziora Isąg, Łoby, Łęguty, Sarąg, Wulpińskie i Świętajno. Ponadto wieś otoczona jest rozległymi lasami, które pełne są grzybów i owoców leśnych oraz stanowią doskonałe miejsce na spokojne wędrówki w otoczeniu przyrody i świeżego powietrza. W granicach gminy znajdują się 32 pomniki przyrody, wyznaczone zostały też obszary objęte różnymi formami ochrony przyrody i są to: Rezerwat Ostoja bobrów na rzece Pasłęce, Obszary Chronionego Krajobrazu Doliny Pasłęki i Lasów Taborskich, i należące do Natura 2000 obszary specjalnej ochrony ptaków Dolina Pasłęki i ochrony siedlisk Rzeka Pasłęka. Z uwagi na naturalne walory w gminie Gietrzwałd powstało wiele szlaków rowerowych prowadzących przez malownicze okolice, w tym szlak niebieski, żółty, czarny oraz trasy Śladami leśnych osad, Ścieżkami mazurskiej puszczy i W okolicy dóbr szlacheckich, przez gminę przebiega także przechodzący przez cały kontynent Szlak św. Jakuba.