Huta Stara (woj. świętokrzyskie)
Założenie miejscowości Huta Stara wiąże się z powstaniem huty szkła na początku XVII wieku. W 1616 roku, na terenie klucza cisowskiego należącego do biskupów krakowskich, Melchior Łyszczyk założył pierwszy zakład produkujący wyroby szklane. Po nim działalność kontynuował jego syn Tomasz, a następnie dzierżawę przejął Jan Jóźwik, pochodzący z rodu hutników-szklarzy działających już w XVI wieku w regionie radoszyckim. Huta, zlokalizowana nad rzeką Ńidzianką, znana obecnie jako Hutka, z biegiem lat zmieniała nazwy od Ruska Łysowka, przez Łyszów, aż po Antiqua Hutta, zanim w XVIII wieku ustalono nazwę Stara Huta.
Huta produkowała szyby, butelki i naczynia stołowe, z głównymi dystrybutorami wśród lokalnej społeczności żydowskiej. W 1720 roku, z powodu wyczerpywania się lokalnych zasobów surowców, zakład zaprzestał produkcji, a na jego miejsce zaczęto rozwijać rolnictwo. W 1780 roku folwark Starej Huty był własnością Franciszka Gorzkowskiego z Oblęgora, a jego dochody czerpano głównie z pracy 25 rodzin rolniczych. We wsi znajdował się również młyn z dwoma kamieniami, co dodatkowo wspomagało lokalną gospodarkę.
Huta Stara noclegi
Huta Stara w województwie świętokrzyskim oferuje szeroki wybór noclegów, od komfortowych apartamentów po przytulne domki i pokoje. Większość obiektów zapewnia wygodne udogodnienia takie jak łazienka, telewizor, dostęp do internetu, a także taras, balkon lub ogród. Dla gości preferujących aktywny wypoczynek dostępne są miejsca na grilla lub ognisko oraz specjalne atrakcje dla rodzin z dziećmi, w tym place zabaw. Agroturystyka oraz kwatery prywatne oferują także tanie noclegi z opcją wyżywienia, w tym śniadania, co sprawia, że Huta Stara jest atrakcyjnym miejscem na relaksujący pobyt w sercu natury.