Camping Starogard Gdański

Liczba ofert: 0

O miejscowości Starogard Gdański

Starogard Gdański noclegi

Starogard Gdański to miejscowość jedna z najstarszych w Polsce Północnej, wykształconą prawdopodobnie z osady neolitycznej (4-5 tysięcy lat p.n.e.) i leżącą w pobliżu tzw. szlaku bursztynowego. Następnie w okresie średniowiecza budowano tu ogrody obronne i osady otwarte. W roku 1339 Krzyżacy nadali Starogardowi herb, zaś chełmińskie prawo miejskie nadane zostało w roku 1348. Starogard przeciwstawiał się uciskowi krzyżackiemu m. in. wstępując w roku 1440 do Związku Pruskiego, przyczyniając się do powrotu w 1466 roku Prus Królewskich do Polski. W roku 1484 ogromny pożar zniszczył połowę miasta, zaś na początku drugiej połowy XVII wieku Starogard był okupowany przez Szwedów. Miasta nie ominęły liczne zarazy, wojny i pożary, z których największy był w 1792 roku – nie spłonął tylko kościół farny p.w. Św. Mateusza.

Wiek XVIII to polityczny upadek Polski. Starogard znalazł się pod panowaniem pruskim. W latach 1870-1871 zbudowano pierwszą linię kolejową na trasie Piła-Starogard Gdański-Tczew. W 1900 r. miasto otrzymało gazownię i wodociągi. Z historii wiadomo również , że wyniku I rozbioru Polski miasto zostało zajęte przez wojsko pruskie . Przez cały okres II wojny światowej, miasto było okupowane przez Niemców. W roku 1950 do nazwy Starogard dodano "Gdański" 

Noclegi Starogard Gdański

Starogard Gdański leży w województwie pomorskim. Leży nad rzeką Wierzycą i na Pojezierzu Starogardzkim. Jest pięknym malowniczym miastem , gdzie zdecydowanie można poczuć się jak w średniowieczu. Zachowały się tu mury obronne i baszty, które pochodzą z XIV wieku. Mur zbudowany jest na fundamencie kamiennym, z bastionami i fosą. Baszta Gdańska, do dziś najlepiej zachowana , czworoboczna , ceglana. Stoi nad kanałem Wierzycy – dawniej fosy .Z zabytków, śmiało polecić można Gotycki kościół pw. św Mateusza z XIV w. Jest on najstarszym kościołem zachowanym w mieście. Wewnątrz można podziwiać wielki fresk „Sądu Ostatecznego”.

Ratusz staromiejski z XVIII, który w XVIII był przebudowywany. Posadowiony został na fundamentach gotyckich, pozostałości dawnego ratusza zniszczonego w pożarze 1484. Na pewno godny uwagi dla miłośników historii. Nie sposób zapomnieć o rynku, który otoczony jest zabytkowymi kamienicami , postawionymi na średniowiecznych fundamentach. Starogard jest pięknym historycznym miastem,który koniecznie trzeba zobaczyć.