Noclegi Starogard Gdański

Liczba ofert: 0

O miejscowości Starogard Gdański

Starogard Gdański noclegi

Starogard Gdański to miejscowość jedna z najstarszych w Polsce Północnej, wykształconą prawdopodobnie z osady neolitycznej (4-5 tysięcy lat p.n.e.) i leżącą w pobliżu tzw. szlaku bursztynowego. Następnie w okresie średniowiecza budowano tu ogrody obronne i osady otwarte. W roku 1339 Krzyżacy nadali Starogardowi herb, zaś chełmińskie prawo miejskie nadane zostało w roku 1348. Starogard przeciwstawiał się uciskowi krzyżackiemu m. in. wstępując w roku 1440 do Związku Pruskiego, przyczyniając się do powrotu w 1466 roku Prus Królewskich do Polski. W roku 1484 ogromny pożar zniszczył połowę miasta, zaś na początku drugiej połowy XVII wieku Starogard był okupowany przez Szwedów. Miasta nie ominęły liczne zarazy, wojny i pożary, z których największy był w 1792 roku – nie spłonął tylko kościół farny p.w. Św. Mateusza.

Wiek XVIII to polityczny upadek Polski. Starogard znalazł się pod panowaniem pruskim. W latach 1870-1871 zbudowano pierwszą linię kolejową na trasie Piła-Starogard Gdański-Tczew. W 1900 r. miasto otrzymało gazownię i wodociągi. Z historii wiadomo również , że wyniku I rozbioru Polski miasto zostało zajęte przez wojsko pruskie . Przez cały okres II wojny światowej, miasto było okupowane przez Niemców. W roku 1950 do nazwy Starogard dodano "Gdański" 

Noclegi Starogard Gdański

Starogard Gdański leży w województwie pomorskim. Leży nad rzeką Wierzycą i na Pojezierzu Starogardzkim. Jest pięknym malowniczym miastem , gdzie zdecydowanie można poczuć się jak w średniowieczu. Zachowały się tu mury obronne i baszty, które pochodzą z XIV wieku. Mur zbudowany jest na fundamencie kamiennym, z bastionami i fosą. Baszta Gdańska, do dziś najlepiej zachowana , czworoboczna , ceglana. Stoi nad kanałem Wierzycy – dawniej fosy .Z zabytków, śmiało polecić można Gotycki kościół pw. św Mateusza z XIV w. Jest on najstarszym kościołem zachowanym w mieście. Wewnątrz można podziwiać wielki fresk „Sądu Ostatecznego”.

Ratusz staromiejski z XVIII, który w XVIII był przebudowywany. Posadowiony został na fundamentach gotyckich, pozostałości dawnego ratusza zniszczonego w pożarze 1484. Na pewno godny uwagi dla miłośników historii. Nie sposób zapomnieć o rynku, który otoczony jest zabytkowymi kamienicami , postawionymi na średniowiecznych fundamentach. Starogard jest pięknym historycznym miastem,który koniecznie trzeba zobaczyć.

Agroturystyka Starogard Gdański Pensjonaty Starogard Gdański Hotele Starogard Gdański Camping Starogard Gdański Apartamenty Starogard Gdański Ośrodki wypoczynkowe Starogard Gdański Kwatery Starogard Gdański Domki Starogard Gdański Hostele Starogard Gdański Motele Starogard Gdański SPA Starogard Gdański Uzdrowiska Starogard Gdański Schroniska Starogard Gdański Stancje Starogard Gdański Internaty Starogard Gdański Zajazd Starogard Gdański Wille Starogard Gdański Noclegi pracownicze Starogard Gdański Pola namiotowe Starogard Gdański Pokoje gościnne Starogard Gdański Ośrodki wczasowe Starogard Gdański Kategoria testowa Starogard Gdański Domy do wynajęcia Starogard Gdański