Nocleg Krzywe w województwie podkarpackim
Krzywe to wieś zlokalizowana w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, w gminie Dydnia.
W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa krośnieńskiego. Obecnie leży w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, w gminie Dydnia.
Środowisko naturalne
Krzywe znajduje się na terenie pagórkowatym, w dolinie między dwoma wzniesieniami. Przez wieś przebiega droga, po obu stronach której widać wzgórza porośnięte drzewami i lasami. Wzdłuż drogi płynie mała rzeka, która czasami zmienia się w rwący potok. W kierunku miejscowości Dydnia teren wzdłużny wsi opada.
Historia
Miejscowość prawdopodobnie nie istniała jeszcze w XV wieku i po raz pierwszy została wymieniona w źródłach w 1552 roku. Nazwa Krzywe pochodzi prawdopodobnie od zakrzywionego terenu i krętej drogi biegnącej przez całą wieś. W połowie XIX wieku właścicielem majątku w Krzywem był Feliks Pohorecki.
Zabytki
W Krzywem znajduje się dawna cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, zbudowana w 1759 roku. Od 1971 roku cerkiew służy jako rzymskokatolicki kościół filialny parafii św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni.
Osoby związane z Krzywem
Henryk Cipora to znany rzeźbiarz ludowy, specjalizujący się w rzeźbiarstwie sakralnym, często tworzący wyposażenie wnętrz kościołów i kaplic. Maluje także obrazy. Stanisław Nabywaniec, duchowny katolicki i teolog, jest historykiem specjalizującym się w historii Kościoła unickiego oraz nowożytnego, związanym z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim i Uniwersytetem Rzeszowskim.