Góry Stołowe: Top 5 atrakcji, które musisz odwiedzić

W sercu Sudetów, położone są Góry Stołowe – pasmo górskie, które zachwyca swoją niezwykłością i różnorodnością krajobrazu. Charakteryzujące się płaskimi szczytami i stromymi stokami, stają się idealnym celem dla miłośników przyrody, turystyki i niezapomnianych widoków.

Oto 5 wyjątkowych atrakcji w Górach Stołowych, które każdy miłośnik gór powinien odwiedzić:

Park Narodowy Gór Stołowych

Góry, jedyne w Polsce o budowie płytowej z piaskowcowymi ostańcami, to prawdziwa perła przyrody. Ich niezwykłe krajobrazy zachwycają każdego, oferując malownicze widoki i różnorodność form skalnych. W obrębie piaskowca ciosowego powstał nawet system korytarzy, tworzący fascynujące labirynty skalne. Szczególnie znane są one na obszarze noszącym nazwę Błędne Skały, a także w okolicach szczytu Szczeliniec Wielki, który wznosi się na imponujące 919 metrów n.p.m. Nie brakuje także mniejszych cuda natury, takich jak Skalniak, Mnich czy Skalne Grzyby.

Największym skarbem tego parku narodowego są nie same istoty żywe, ale przede wszystkim różnorodne formy skalne, które tworzą niepowtarzalny krajobraz, urozmaicony rozległymi lasami, malowniczymi łąkami górskimi i tajemniczymi torfowiskami. To także miejsce, gdzie można spotkać różnorodne osobliwości przyrody, włączając w to rzadkie gatunki ptaków, takie jak sokół pustułka, jarząbek czy słonka.

Aby jeszcze lepiej poznać uroki tego parku, dostępne są liczne szlaki piesze o łącznej długości ponad 100 kilometrów, szlaki rowerowe oraz ścieżki edukacyjne, które zachęcają do eksploracji i odkrywania tej wyjątkowej krainy.

Szczeliniec Wielki

Najwyższy szczyt w Górach Stołowych o wysokości 919 m n.p.m., stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną w Polsce. Jest on pozostałością najwyższego poziomu tych gór, gdzie długotrwała erozja stworzyła niezwykłe formy skalne. Wśród nich znajdują się takie znane okazy jak „Kwoka,” „Mamut” (czasem nazywany „Małpoludem”), „Wielbłąd,” „Głowa Księżniczki Emilki,” „Słoń” i „Kazalnica.”

Jednym z niezwykle ciekawych miejsc na Szczelińcu Wielkim jest „Piekiełko.” To skalna szczelina o długości około 100 metrów i głębokości prawie 20 metrów, charakteryzująca się specyficznym mikroklimatem o niskiej temperaturze i dużym poziomem wilgotności powietrza. Ze względu na te warunki klimatyczne, na dnie „Piekiełka” śnieg zwykle utrzymuje się aż do połowy czerwca.

Aby dotrzeć na szczyt Szczelińca, można skorzystać z 680 stopni kamiennych schodów. Te schody zostały wybudowane na przełomie XVIII i XIX wieku przez Franciszka Pabla i od tego czasu służą jako trasa zwiedzania tego niezwykłego terenu. Należy jednak pamiętać, że Szczeliniec Mały, położony na południowy-wschód od Szczelińca Wielkiego i oddzielony niezbyt głęboką przełęczą, nie jest dostępny dla zwiedzających.

Błędne Skały

Rejon Błędnych Skał zajmuje obszar o powierzchni około 22 hektarów. To miejsce charakteryzuje się niezwykłymi formami skalnymi, osiągającymi wysokość od 6 do 11 metrów, które powstały w wyniku długotrwałego wietrzenia piaskowca ciosowego. Błędne Skały to prawdziwy labirynt szczelin i zakamarków, czasem o bardzo wąskim przekroju, które oddzielają bloki skalne osiągające kilkanaście metrów wysokości. Wiele z tych skał posiada swoje własne nazwy, takie jak „Skalne Siodło,” „Kurza Stopka,” „Labirynt,” „Tunel,” i „Wielka Sala.”

W pobliżu Błędnych Skał znajduje się także „Głaz Trzech Krzyży.” Ten wielki głaz pełnił niegdyś funkcję ważnego punktu kontrolnego między hrabstwem kłodzkim a Królestwem Czech. Na powierzchni tego głazu znajduje się wiele wyrytych dat, które, jak głosi legenda, upamiętniają schwytanie przemytników (najstarsza z nich pochodzi z 1616 roku).

Na obszarze Błędnych Skał istnieje punkt widokowy, który nosi nazwę „Skalne Czasze”. Z tej platformy można podziwiać piękne widoki, obejmujące m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności można zobaczyć także Karkonosze. To naprawdę magiczne miejsce, które zachwyca swoją przyrodą i historią.

Sklane Grzyby

Te formacje skalne znajdują się w północnej części stoliwa Gór Stołowych, pomiędzy miejscowościami Batorów i Karłów. To zbiór niezwykle wyjątkowych kształtów skalnych, rozsianych na obszarze o długości około 2 kilometrów, osiągającym wysokość od około 680 do 700 metrów n.p.m. Te skały przybierają formy przypominające grzyby, maczugi, baszty, bramy, a nawet całe mury skalne. Wiele z tych formacji skalnych posiada własne nazwy, takie jak „Borowik,” „Skalne Wrota,” „Zrośnięte Grzyby,” „Pingwinki,” czy „Piętrowe Grzyby.” To miejsce stanowi fascynującą przyrodniczą i geologiczną atrakcję, która zachwyca każdego, kto tu przybywa

Skalne Grzyby

Wodospady Pośny

Wodospady Pośny to obszar ochrony ścisłej o powierzchni 3,89 hektara. Znajduje się on w górnej części doliny potoku Pośna, przy stópach Szczelińca Wielkiego. To wyjątkowe miejsce charakteryzuje się obecnością żyznej buczyny sudeckiej oraz cennymi okazami buków, wiązów górskich, jaworów i jodeł, co czyni je niezwykle wartościowym obszarem leśnym w Górach Stołowych.

Sprawdź Góry Stołowe noclegi

Odkrywanie Uzdrowiskowych Skarbów Gór Stołowych

Góry Stołowe, znane ze swoich malowniczych krajobrazów i niezwykłych formacji skalnych, kryją w swoim sąsiedztwie także perełki uzdrowiskowe, stanowiące idealne miejsce na wypoczynek i regenerację po górskich wędrówkach.

Wśród nich są noclegi w Kudowej-Zdroju, malowniczo położone uzdrowisko graniczące z Górami Stołowymi. To miejsce, które zachęca do spacerów po licznych szlakach turystycznych. Warto tu odwiedzić Park Zdrojowy z zabytkowymi budynkami sanatoryjnymi. Dodatkową atrakcją jest Kaplica Czaszek w Czermnej, będąca unikalnym świadectwem historii regionu.

Kolejne uzdrowisko, Duszniki-Zdrój, przyciąga swoim wyjątkowym mikroklimatem, sprzyjającym zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Dzielnica uzdrowiskowa z Parkiem Zdrojowym oraz miejscowy teatr, gdzie odbywają się koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, to kolejne punkty na mapie atrakcji regionu.

Noclegi w Polanicy-Zdroju są kolejnym uzdrowiskiem, które przyciąga turystów szukających zarówno relaksu, jak i aktywnego wypoczynku. Miasto słynie z pięknych parków zdrojowych i szerokiej oferty zabiegów leczniczych, co czyni je idealnym miejscem na odnowę biologiczną i zdrowotną.

Centralnym punktem Polanicy-Zdrój jest Park Zdrojowy, stanowiący zielone serce miasta. Spacerując jego alejkami, można podziwiać starannie utrzymane rabaty kwiatowe, a także zabytkowe obiekty, takie jak pijalnia wód mineralnych. Właśnie tutaj mieszkańcy i turyści mogą skosztować leczniczych wód mineralnych, które są jedną z głównych atrakcji miasta.

W Polanicy-Zdrój znajdziemy także wiele ścieżek i szlaków turystycznych, które prowadzą przez malownicze krajobrazy Gór Stołowych.

Polanica-Zdrój, ze swoim urokliwym klimatem, eleganckimi sanatoriami i bogatą ofertą kulturalną, stanowi doskonałe miejsce na regenerację sił i czerpanie przyjemności z bliskości natury. Czy to na krótki weekendowy wypad, czy na dłuższy pobyt – miasto to zawsze zapewnia niezapomniane wrażenia.

Nieopodal Gór Stołowych znajduje się również Wambierzyce, znane jako „dolnośląska Jerozolima”. To tu, u stóp gór, mieści się znane sanktuarium z cudowną figurą Matki Boskiej. Gotycka rzeźba, choć niewielka, przyciąga wielu pielgrzymów, a sama bazylika robi wrażenie swoją monumentalną architekturą.

Góry Stołowe oferują szeroką gamę atrakcji, które mogą zainteresować zarówno amatorów, jak i doświadczonych turystów. Odwiedzając te pięć wyjątkowych miejsc, możemy doświadczyć nie tylko piękna natury, ale również zaznać spokoju i odprężenia. Góry Stołowe, z ich unikalnymi formacjami skalnymi i bogatą historią, stanowią idealne miejsce na krótki wypad, jak i dłuższą wędrówkę. Mamy nadzieję, że nasze propozycje zainspirują Cię do odkrywania tych niezwykłych terenów i przeżywania własnych, niezapomnianych przygód.

W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi