Chmielnik
Chmielnik to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w obrębie gminy Chmielnik.
Atrakcje turystyczne
Malownicze pasma wzgórz, zwane działami, charakteryzują się zróżnicowaną rzeźbą terenu, poprzecinaną dolinami licznych strumieni, jarami i parowami. Wzniesienia pasma Marii Magdaleny obejmują między innymi Kozią Górkę (308 m n.p.m.) oraz południowy dział osiągający 372 m n.p.m. w rejonie Borówek. W przysiółku Grodzisko na południowym stoku Magdalenki zachowały się ślady dawnego osadnictwa.
CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ POLSKI WSCHODNIEJ IM. ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W CHMIELNIKU
3 lutego 2019 roku w Chmielniku otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej Polski Wschodniej im. św. Franciszka z Asyżu, w ramach którego działa pierwsza w regionie szkoła branżowa specjalizująca się w ekologicznej produkcji roślinnej i zwierzęcej. Uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności w Ekologicznej Hodowli Bydła Rasy Galloway w Borówkach, Ośrodku Upraw Ekologicznych – Chmielnik Pole, Ekologicznej Masarni i Dojrzewalni Mięsa Wołowego w Błędowej Tyczyńskiej, Przetwórni Ekologicznych Owoców i Warzyw w Błędowej Tyczyńskiej oraz w Centrum Pszczelarstwa w Borówkach.
Zabytki sakralne
Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja w Chmielniku (Sanktuarium Maryjne) wzniesiono w połowie XVIII wieku na miejscu wcześniejszej świątyni, spalonej przez Tatarów w 1624 roku. Barokowy kościół został rozbudowany w latach 1957–1958 oraz w 1980 roku. W jego wnętrzu znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Łaskawej z połowy XVI wieku, koronowany w 1997 roku.
Kościół pw. Św. Trójcy w Woli Rafałowskiej zbudowano w 1891 roku na miejscu dawnego drewnianego kościoła z 1587 roku. Wnętrze zdobi późnorenesansowy ołtarz główny, w formie tryptyku z obrazami na deskach z 1613 roku. Wokół kościoła rosną wiekowe dęby i jawory, będące pomnikami przyrody i pozostałościami dawnego parku dworskiego.
Podania i legendy
Pasmo wzgórz Marii Magdaleny kryje wiele miejscowości o ciekawych nazwach i historii, takich jak Rzym, Grodzisko i Przysłupy. W Rzymie istniał zwyczaj corocznego wybierania „papiża” – miejscowego papieża. Grodzisko miało niegdyś być siedzibą warownego grodu, a nazwa Przysłupy wywodzi się prawdopodobnie od wołoskiego określenia „przysłup”.