Drohiczyn to niewielkie miasto leżące w województwie podlaskim, położone w jego południowej części . Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w starostwie drohickim w ziemi drohickiej województwa podlaskiego w 1795 roku.To co dodaje uroku miejscowości to położenie na wysokim brzegu Bugu. Walory przyrodnicze i architektoniczne Drohiczyna sprawiają, że nie sposób ominąć go podczas zwiedzania tej części Podlasia. Co roku przybywa tu tysiące turystów.
Drohiczyn posiada ciekawą historię. Najstarsze osadnictwo znane obszaru Drohiczyna koncentrowało się na granicy pól miasta i wsi Zajęczniki, na terenach noszących nazwy Kozarówka i Sowa-Kozarówka. W okresie VII-IX osada zamieszkiwana przez ludność kultury łużyckiej z okresu brązu. Okolicę Drohiczyna, jak całe Podlasie, zajęło później plemię Jadźwingów, którym przypisuje się powszechnie założenie nowego Drohiczyna. Pierwszą wyraźną wzmiankę o Drohiczynie znajdujemy w pierwszej połowie XII wieku. Wielki Książe Kijowski Wsewłod Olgowicz dzieląc w 1142 roku włości między swych braci i krewnych. Przekazał Drohiczyn, Brześć, Czartorysk i Kleczesk młodszemu bratu Igorowi, Prawa miejskie otrzymał Drohiczyn w 1498 z rąk Aleksandra Jagiellończyka .Upadek miasta rozpoczął się w XIX wieku, kiedy to powstające nowe szlaki kupieckie przyczyniły się do przekształcenia miasta w prowincjonalne miasteczko.
Drohiczyn zaliczany jest do jednych z najstarszych miast na Podlasiu.
Dla miłośników historii na pewno znajdzie się kilka ciekawych zabytków. Jednym z nich na pewno będzie Katedra Trójcy Przenajświętszej na ulicy Kościelnej. Katedra pochodząca z przełomu XVII i XVIII , prowadzona przez jezuitów. Katedra barokowa , odnowiona po wojnach .
Cennym zabytkiem katedry jest obraz Trójcy Świętej z XVII wieku. Warto wspomnieć o cerkwi prawosławnej św Mikołaja – pochodząca z XVIII wieku, która znajduje się przy rynku – Placu Tadeusza Kościuszki. We wnętrzu zachował się dzwon barokowy z XVII .Warto również wymienic Kościół benedyktynek pw. Wszystkich Świętych z lat 1734–1738 w stylu późnobarokowym .
Często odwiedzanym miejscem jest Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie, mieszczące się przy ul. Kraszewskiego 4 . W zbiorach znajdują się dokumenty królów Władysława IV, Jana Kazimierza, Augusta II Mocnego, kielichy, relikwiarze, monstrancje Jabłonowskich .
By podziwiać panoramę Drohiczyna , koniecznie trzeba udać się na Górę Zamkową . Jest to wczesnośredniowieczne grodzisko, niewysokie wzniesienie terenu , z którego można podziwiać wspaniałe widoki m.in. dolinę Bugu i zakole rzeki, która skręca tuż pod wzgórzem o 180 stopni.
Latem można wybrać się na rejs statkiem po rzece lub spływ kajakowy, skąd z kolei można podziwiać Górę Zamkową stopniowo podmywaną i zabieraną przez Bug.
Malownicze tereny co roku przyciągają tłumy turystów, dlatego warto tu przyjechać.