Bochotnica to malownicza wioska w województwie lubelskim, położona nad rzeką Bystrą i Wisłą.
Historia tej miejscowości sięga ok VI-X wieku, zaś pierwsza wzmianka pochodzi z 1317 roku
Od wieków średnich do czasów zaborów była własnością kolejnych rodów szlacheckich.
Dziś Bochotnica jest wsią typowo turystyczną. Posiada dobrze rozwinięta bazę noclegową, dzięki czemu w okresie letnim cieszy się oblężeniem przez turystów.
Cennym zabytkiem wsi są zdecydowanie ruiny zamku Firlejów , na stromym odcinku południowego zbocza doliny Bystrej . Obiekt pochodzi z XIV wieku,a zbudowali go Firlejowie, możny ród, który nie miał sobie równych w tej okolicy. Według legendy król Kazimierz Wielki , rozkazał wybudowanie warowni , w celu odwiedzania potajemnie nałożnicy Estery, podziemnymi lochami z Kazimierza. Dziś pozostały jedynie ruiny.
KOPALNIE KOMOROWE W BOCHOTNICY, to dawny kamieniołom, który zamieszkują różne gatunki nietoperzów. Kamieniołomy są atrakcyjne zwłaszcza dla osób zainteresowanych geologią - nawet bez wchodzenia do korytarzy, można w skale dojrzeć odciski małż, głowonogów .Warto wspomnieć o młynie wodnym na rzece Bystrej, który powstał w 1870 roku. Napęd turbinowy poruszany wodą czynny był do 1988.
Można tu polecić kilka ciekawych szlaków do przejścia, np. Szlak Nadwiślański, oznakowany kolorem niebieskim o trasie 98 km, rozpoczynający się w Dęblinie , prowadzący przez Wąwóz Okalski, kończąc się w miejscowości Parchatka. Warto również przejść się Szlakiem Niepodległościowym, oznakowanym na zielono . Szlak się zaczyna w Bochotnicy a kończy w Okręglicy. Zdecydowanie cenną atrakcją jest bliska odległość do rzeki Wisły, nad którą można odpocząć , pospacerować, a również można też spotkać wędkarzy. Każdy coś znajdzie dla siebie w tej miejscowości.