Nazwa pochodziła od nazwy lasów, w których to wieś została założona.
Sidzina położona jest na granicy dwóch pasm górskich Beskidu Żywieckiego. Jest to Pasmo Policy wznoszące się po północno-zachodniej stronie miejscowości i Beskid Orawsko-Podhalański po stronie południowej i południowo-wschodniej. Najwyższy szczyt wznoszący się nad Sidziną to Polica (1369 m). Wieś wchodzi w skład jednostki administracyjnej Powiatu Suskiego i Gminy Bystra-Sidzina. Miejscowość graniczy z Orawą (Zubrzyca Górna, Podwilk), od zachodu poprzez grzbiet Pasma Policy z Zawoją, Skawicą i Juszczynem, od wschodu ze Spytkowicami i Toporzyskiem, natomiast od północy z Bystrą Podhalańską.
Sidzina posiada ponadto kilka przysiółków oddalonych od centrum, największe z nich to: Mała Sidzinka, Jarominy-Migasy, Wielka Polana.
Sidzina dzięki wspaniałym walorom turystycznym odwiedzana jest przez sporą liczbę turystów. Wybierając Sidzina noclegi znajdziemy liczne gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, doki czy kwatery prywatne.
Początki Sidziny sięgają roku 1563; wtedy to 23 kwietnia na sejmie w Piotrkowie chłop Maciej Gorel otrzymał z rąk królewskich przywilej, zezwalający na założenie w puszczy zwanej Miłoszowa nowej wsi. Akt lokacyjny normował podstawy prawno-ustrojowe nowej wsi, określał też prawa i obowiązki mieszkańców. Druga połowa XVI wieku odznacza się wzmożonym osadnictwem południowej części puszczy beskidzkiej, prowadzonym przez węgierską rodzinę Thurzonów władającą państwem orawskim. Przywilej lokacyjny nadany Gorelowi przez króla Zygmunta Augusta był zapewne reakcją na poczynania południowych sąsiadów. Z uwagi na bliskość granicy węgierskiej i kuszące za nią warunki dla nowych osadników, przywilej ów zawierał wyjątkowo korzystne dla ludności chłopskiej postanowienia.
Szlaki turystyczne
szlak turystyczny niebieski Kojszówka – Przełęcz Malinowe – Sidzina-Chorążowa – Góra Ludwiki – Jawornik – Skawa
szlak turystyczny zielony Sidzina-Chorążowa – Kucałowa Przełęcz – Zawoja-Centrum
szlak turystyczny czarny Sidzina-Wielka Polana – Kucałowa Przełęcz – Schronisko PTTK na Hali Krupowej
szlak turystyczny żółty Jordanów – Góra Ludwiki – Sidzina-Sidzinka Mała – dojście do szlak turystyczny niebieski pod Targoszówką