Noclegi Raba Wyżna

Liczba ofert: 0

O miejscowości Raba Wyżna

RABA WYŻYNA POŁOŻENIE

Miejscowość leży w południowej części województwa małopolskiego w powiecie nowotarskim. Jej część północno-wschodnia ma charakter niewielkiej śródgórskiej kotliny, dopływają do niej dwie rzeki Skawa i Raba. Natomiast jego południowa część leży w obrębie rozległych wyżyn. Gmina Raba położona jest w Karpatach Zewnętrznych czyli między innymi w Beskidzie Wysokim czy Gorcami. Obszar Gminy Raby Wyżnej zaliczany jest do karpackiego regionu klimatycznego Polski. Podłoże Raby jest charakterystyczne dla rzeźby podgórskiej.


HISTORIA RABY WYŻNEJ

Pierwsze wzmianki o Rabie Wyżnej pochodzą z 1581 roku, z tych danych wynika, że Raba należała wtedy do dóbr Kasztelana Krakowskiego Wawrzyńca, Spytka Jordana. Niestety w późniejszych latach około roku 1846-1847 wieś dotknęła fala ogromnego głodu, spowodowana okresem nieurodzaju oraz epidemią tyfusu.  W tamtym okresie z powodu klęski zmarła 1/3 ludności, zmarłych było tak wiele ze we wsi brakowało miejsca na pochówek. Pierwsza połowa XX wieku była zdecydowanie rozwojowym okresem dla Raby, głównie za sprawą działania ostatnich dziedziców miejscowości, zapisali się oni na kartach historii jako wspaniali gospodarze dbający o rozwój i postęp swojej ludności oraz swoich ziem. W roku 1902 profesor UJ Khula wybudował pałac dla Jana Zdunia w stylu secesyjnym, kolejno za pomocą małżeństwa dostał się w ręce Głowińskich pozostając w nich już do 1945 roku. W latach 1906 swój początek działalności miał pierwszy bank spółdzielczy w Rabie. W 1933 roku z okazji 15 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie posadzili drzewa w okopach z czasów I wojny światowej za sprawą tego czynu powstała powszechnie znana Aleja Sobieskiego. W Rabie zbudowano również dom Parafialny dla uczczenia 1900-lecia Śmierci Pana Jezusa. W latach 1934-1939 został wyposażony w wiele urozmaiceń chociażby bibliotekę, lampy ozdobne, radia, zainstalowano również scenę oraz kupiono fisharmonię. W latach I wojny światowej i międzywojennych wieś była uboga, gleby mało wydajne, nie uprawiane racjonalnie. Panował ogromny głód i zarazy. W okresie II Wojny Światowej wielu mieszkańców Raby opuściło swoje domy aby udać się na Wchód. Ogromna ilość mieszkańców szukało schronienia w pobliskich lasach.  2 Listopada 1939 roku toczyła się bitwa między Niemcami i Polakami na linii Jamne w kierunku kościoła w Rabie Wyżnej. W skutek wojny spłonęło wiele domów szczególnie w dolnej części Raby. W czasie II wojny światowej Niemcy skonfiskowali pałac Głowińskich. Wanda Głowińska w 1944 roku brała udział w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka, ostatecznie niestety została wywieziona do obozu Rawensbruck. W 1985 roku pałac Głowińskich został wpisany do rejestru zabytków kultury. Końcowo w latach 1945/46 mieszkańcy Raby naprawiali zniszczenia wojenne.


ATRAKCJE RABY WYŻNEJ

WYCIĄGI NARCIARSKIE U ŻURA - około 4 kilometrów od Raby

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA W OBIADOWEJ - około 5 kilometrów od Raby

SKANSEN TABORU KOLEJOWEGO - około 6 kilometrów od Raby

KOMPLEKS SPORTÓW ZIMOWYCH BESKID - około 7 kilometrów od Raby

WYCIĄGI NA KRZYWONIU - około 7 kilometrów od Raby

OŚRODEK NARCIARSKI RDZAWKA OBIDOWA - około 8 kilometrów od Raby

RABKOLAND - około 8 kilometrów od Raby

MUZEUM REKORDÓW I OSOBLIWOŚCI - około 7 kilometrów od Raby

MUZEUM IM. WŁADYSŁAWA ORKANA - około 8 kilometrów od Raby

TEATR LALEK RABCIO - około 8 kilometrów od Raby

Agroturystyka Raba Wyżna Pensjonaty Raba Wyżna Hotele Raba Wyżna Camping Raba Wyżna Apartamenty Raba Wyżna Ośrodki wypoczynkowe Raba Wyżna Kwatery Raba Wyżna Domki Raba Wyżna Hostele Raba Wyżna Motele Raba Wyżna SPA Raba Wyżna Uzdrowiska Raba Wyżna Schroniska Raba Wyżna Stancje Raba Wyżna Internaty Raba Wyżna Zajazd Raba Wyżna Wille Raba Wyżna Noclegi pracownicze Raba Wyżna Pola namiotowe Raba Wyżna Pokoje gościnne Raba Wyżna Ośrodki wczasowe Raba Wyżna