Powroźnik to spora wieś położona w Beskidzie Sądeckim, pomiędzy szeroko znanymi uzdrowiskami takimi jak Krynica-Zdrój i Muszyna. Początki Powroźnika sięgają prawdopodobnie XIV wieku, a pierwsza informacja na temat jej istnienia pochodzi z wydanego przez Władysława Jagiełłę aktu darowizny wystawionego w 1391 roku. Co ciekawe, akt lokacyjny wsi wydany został dopiero w marcu 1565 roku, a nazwa miejscowości wskazuje na to, iż w przeszłości wyrabiane tu bywały powroza. W 1637 roku w Powroźniku powstała parafia unicka, w tym czasie istniała już we wsi huta szkła, której produkcja opierała się głównie na wytwarzaniu szyb dostarczanych do zamku w Muszynie, jednak działalność ta całkowicie ustała pod koniec XVIII wieku. Warto wspomnieć, że swego czasu Powroźnik był wsią łemkowską, a sami Łemkowie wysiedleni po II wojnie światowej pozostawili po sobie wiele zabytków obrazujących ich kulturę i życie codzienne.
Wśród zabytkowych obiektów wymienia się drewniane spichlerze, murowane piwniczki a także domy zwane chyżami, najcenniejsza jest jednak cerkiew p.w. św. Jakuba Apostoła, która wybudowana została w 1600 roku, co czyni ją najstarszą cerkwią w polskiej części Karpat. Cerkiew zachwyca charakterystyczną konstrukcją i pięknym wystrojem z polichromią, barokowym ołtarzem i unikalnymi ikonami z XVII wieku. Ze względu na swoją wartość cerkiew została kilka lat temu wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Kolejnym walorem Powroźnika są występujące licznie w okolicy źródła mineralne, dzięki czemu w Powroźniku powstała pijalnia wody mineralnej, skąd zaczerpnąć można cenionej wśród mieszkańców orzeźwiającej wody bogatej w ważne pierwiastki - sód, potas, żelazo, magnez, wapń i lit. Dla miłośników aktywnego wypoczynku ważny będzie również fakt, iż z Powroźnika wychodzą dwa szlaki turystyczne. Jeden z nich prowadzi do Krynicy-Zdrój na Górę Parkową przez szczyty Rakowskie, Bradowiec i Szalone, kolejny natomiast biegnie w stronę Leluchowa na szczyt Zimne.