ZATOR POŁOŻENIE
Zator to miasto położone w południowej Polsce, w województwie małopolskim powiecie oświęcimskim. Jest również siedzibą gminy. Zlokalizowane nad rzeką Skawą w Kotlinie Oświęcimskiej. Osiedle jest szczególnie rozpoznawalne, ze względu na znajdujące się na jego terenie hodowle ryb. Nazywane jest stolicą Doliny Karpia. Otoczone jest wieloma stawami głównie na północy, południu i zachodzie. W Mieście figurują dwa ogromne Parki rozrywki wybitnie uwielbiane i odwiedzane przez turystów. W zatorze mieści się również kilka kompleksów tematycznych. Aktualnie miasto pełni rolę lokalnego ośrodka usługowego oraz jest siedziba władz miejskich.
ZATOR HISTORIA
Pierwsza oficjalna wzmianka na temat wsi powstała w 1228 roku, w momencie przekazania jej wojewodzie opolskiemu Klemensowi z Ruszczy, który uposażył znaną dotychczas wieś książęcą, klasztorem benedyktynek w Staniatkach koło Krakowa. W 1281 roku miało miejsce powstanie nowego księstwa cieszyńskiego, które dostało się w ręce księcia cieszyńskiego, Mieszka. 10 listopada 1292 roku nadał on Zatorowi prawa miejskie, wzorując się znanym w chwili obecnej prawie dolnośląskiego Lwówka. W latach 1312-1317 z podziału księstwa cieszyńskiego powstało księstwo oświęcimskie, jednakże w 1445 roku za sprawą przytoczonego wydarzenia, powstało Księstwo Zatorskie. Granice miasta zostały poszerzone, zadbał on również o budowę zamku, oraz o prosperowanie w mieście handlu czy rzemiosła. w 1494 roku ostatni książę zatorski Janusz sprzedał księstwo królowi Janowi Olbrachtowi, ten czyn doprowadził do otrzymania prawa dożywotniego władania miastem. W roku 1513 miał miejsce konflikt w sprawie wód stawów rybnych, z racji zaistniałej sytuacji ostatni książę zatorski Janusz, został zamordowany przez Wawrzyńca Myszkowskiego jednego z kasztelanów Sypytkowskich. Kolejno władzę w miejscowości przejął starosta a tereny Zatoru zostały włączone do województwa Krakowskiego. Miasto dalej pozostawało księstwem a dostarczenie mu licznych przywilejów poskutkowało rozwojem miasta, rozkwitł handel, oraz bezbłędnie prosperowała gospodarka rybna, miejscowość stała się miejscem sejmików szlacheckich oraz starostwem. Pomimo to niestety okres wojenny przyniósł miastu straty tudzież ogromne zniszczenia, co więcej do doprowadził do upadku gospodarczego miejscowości. Mieszkańców miasta nękały liczne nieurodzaje jak i katastrofy naturalne. Do zubożenia ludności w późniejszym okresie przyczyniły się również przemarsze obcych wojsk, kradzieże oraz rozboje. Podczas I rozbioru cesarz Austrii przyjął tytuł księcia zatorskiego, a sama miejscowość znalazła się na granicach zaboru austriackiego jako część Galicji. Jednakże kolejno w późniejszym okresie zatorszczyzna sprzedana została ostatniemu staroście Fryderykowi Piotrowi Duninowi. Powstała również linia krzeszowicka, która miała swój wkład w ponowne ożywienie miasta. Zaczęły powstawać nowe zakłady wytwórcze. W wyniku II wojny światowej Zator został wcielony do Rzeszy Niemieckiej.
ZATOR ATRAKCJE
ENERGYLANDIA
Jest to definitywnie miejsce dla fanów wysokiej adrenaliny, jest to miejsce dla osób w każdej grupie wiekowej, od najmłodzyszchpo tych starszych. Jest to największy park rozrywki w Polsce, który zagwarantuje państwu spełnienie wszystkich nawet najśmielszych oczekiwań, Park gwarantuje masę przeróżnych atrakcji. Park z każdym rokiem rozrasta się coraz bardziej, zapewniając kolejne nowe wyrażenia. Bilet jest całkowicie bez limitowy.
PARK DINOZAURÓW ZATORLAND
To miejsce zdecydowanie dla fanów dinozaurów, albo chociażby serii filmów "Park Jurajski". W parku znajdują się figury ruchomych dinozaurów. Jest to jedna z najlepszych atrakcji w Europie Środkowej. Wybranie się tam to zdecydowanie fascynująca niezwykła podróż. To idealne miejsce dla dzieci ale również dla dorosłych, podczas spaceru po magicznym lesie pełnym prehistorycznych okazów, możemy zobaczyć chociażby T-REXA, lub aż 35 metrowego Argentynozaura, który jest tegorocznym hitem.
PARK BAJEK I WODNYCH STWORZEŃ
To stanowczo wymarzona kraina dla fanów bajek jak i tych których fascynują morza i oceany. Dla wszystkich pasjonatów morskich stworzeń dysponujemy makietami naturalnej wielkości, niektóre z nich mierzą nawet 7 metrów. Kawałek dalej znajduje się aleja przepełniona najpopularniejszymi postaciami z bajek, dzięki czemu można odbyć spacer razem z naszymi ulubionymi bohaterami.
PARK MITOLOGI NA WODZIE
To jedyne takie miejsce w Polsce, na terenie obiektu znajdują się figury bogów, herosów oraz bohaterów wszystkich znanych mitologii greckich. Dodatkowo każdy gość tego wyjątkowego miejsca posiada możliwość zwiedzenia obiektów za pomocą rejsu po malowniczym stawie. Ciekawą atrakcją będzie także możliwość zwiedzenia rekonstrukcji ruin delfickiej świątyni Apollina. Możliwe także wejście do samego środka konia trojańskiego.
ZAMEK W ZATORZE
Była to główna siedziba księcia Wacława w nowo utworzonym księstwie w 1445 roku. Zamek pierwotnie miał być typowo obronny. Był siedzibą książąt zatorskich z górnośląskiej linii piastowskiej, później starostów królewskich Zamek znajduje się nad rzeką Skawą, a jego historia sięga aż połowy XV wieku, zbudowany jest w stylu typowo gotyckim jednakże W pierwszej połowie XIX wieku został przebudowany na klasycystyczny pałac i w tej formie istnieje do dziś. Zdecydowanie to miejsce godne odwiedzenia, chociażby ze względu na jego bogatą historię.
PARK OWADÓW
Pierwszy powstały tego typu park w Południowej Polsce. Obiekt daje możliwość całkowitego zbliżenia się do owadów co szczególne, w ludzkich rozmiarach. Możemy znaleźć tam owady takie jak koniki polne, biedronki, mrówki czy stonki ziemniaczane oraz wiele innych. Pobyt w tym miejscu daje nam wyjątkową szanse do zapoznania się bliżej z otaczającym nas światem.