Zajazd Chojnice

Liczba ofert: 0

O miejscowości Chojnice

Chojnice - jest to miasto w województwie pomorskim, siedziba powiatu chojnickiego. Miasto położone jest na Pomorzu Gdańskim, na pograniczu regionów: w zachodniej części Borów Tucholskich oraz w północnej części Krajny, w pasie Pojezierza Południowopomorskiego.

Nie ma informacji kiedy Chojnice otrzymały prawa miejskie, ponieważ nie zachowała się o tym żadna wzmianka. Najstarsza informacja o Chojnicach zawarta jest w dokumencie wystawionym przez Mestwina II w 1275 roku augustianom z pobliskiej wsi Sworengacie. W tentacji wymieniony został Mislibous Malowy de Choyniz, który jest uważany za pierwszego znanego z imienia mieszkańca miasta. Już wcześniej istniał tu gród, o wybitnie obronnym położeniu na przesmyku między nieistniejącymi już jeziorami Jeleńcz i Zielonym. Miasto znalazło się pod władzą Krzyżaków w 1309 roku. W ciągu pierwszej połowy XIV wieku Krzyżacy umocnili Chojnice, powiększyli obszar należący do miasta i wydali ostatecznie nowy dokument lokacyjny w 1360 roku. 

Dzięki położeniu przy głównym szlaku łączącym Zakon z Brandenburgią Chojnice rozwijały się bardzo szybko, bogacąc się głównie w handlu. W ciągu 20 lat wzniesiono kościół farny oraz zakończono budowę fortyfikacji. Uczyniły one z Chojnic także ważne ogniwo w systemie obronnym południowo-zachodniej granicy państwa krzyżackiego. Stąd też miasto nazwane zostało przez Jana Długosza Kluczem i Bramą Pomorza. 

Okres prosperity zakończył wybuch wojny polsko-krzyżackiej w 1409 roku. Po zwycięstwie pod Grunwaldem do miasta na krótko wkroczyły także oddziały polskie. W 1433 roku miasto oblegane było przez wojska czeskich taborytów wspomagane przez polską szlachtę pod wodzą Jana Ostroroga. Po wybuchu powstania przeciw Krzyżakom i poddaniu się miast pruskich protekcji Kazimierza Jagiellończyka w 1454 roku pod Chojnicami doszło do walnej bitwy między wojskami obu stron. W bitwie tej Krzyżacy zwyciężli, jednak konsekwencją tego była uciążliwa 13-letnia wojna. Za lekceważenie chojniczan i krzyżackiej załogi swoimi głowami zapłacił kwiat polskiego rycerstwa, między innymi Jan Zawisza, syn słynnego Zawiszy Czarnego, a sam król musiał salwować się ucieczką. Dopiero w 1466 roku po trzymiesięcznym oblężeniu miasto, jako jedna z ostatnich twierdz krzyżackich, zajęte zostało przez oddziały koronne.

Jednym z dwóch chojnickich starostów w okresie Rzeczypospolitej szlacheckiej był Andrzej Puszkarz z Dobrzyczan, który uzyskał to stanowisko w uznaniu zasług po 13-letniej wojnie. Pełnił je prawdopodobnie do 6 października 1483 roku, kiedy zmarł. Drugim i ostatnim starostą w Rzeczypospolitej szlacheckiej był Mikołaj Kościelecki, który pełnił urząd między 27 sierpnia 1484 roku a 26 grudnia 1487 roku.

Atrakcje:

*Eksperymentarium - można tam zaprzyjaźnić się z drapieżną rosiczką, poznać śpiew ptaków oraz odgłosy zwierząt występująch w jednym z największych w Polsce rezerwatów biosfery, jakim jest Park Narodowy Bory Tucholskie. Przy kotle czarownic można poznać magiczną moc ziół, ale też wyjątkowe historie czarownic z okolic. Można tu również poznać obieg wody w przyrodzie, jak i ułożyć starodawny akwedukt. W wodnym można wziąć udział w prawdziwym wyścigu bojerów, nadać sygnał alfabetem Morse'a lub wywiesić flagę międzynarodowego kodu sygnałowego. Przeniesiemy się w czasie za pomocą wehikułu czasu. Poznasz tu prawdziwych rzemieślników ze średniowiecznych chojnickich cechów. Przejedziesz się tunelem czasu ku wiekowi pary i elektryczności, gdzie zmierzysz się z wiedzą wynalazców XIX i XX wieku. Na sam koniec wypompujesz nieco energii w Kulę Ziemską, działając razem z odnawialnymi źródłami energii,

*Bazylika Mniejsza - W 1340 roku zaczęto budować prezbiterium i wieżę, na końcu korpus nawowy, całość ukończono w 1360 roku. Monumentalna, trójnawowa świątynia wzniesiona jest w stylu gotyku pomorskiego z czerwonej cegły, na podmurówce z głazów granitowych, z czworokątną wieżą od zachodu, w której znajduje się główny portal,

*Kościół Świętej Królowej Jadwigi - rzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu Chojnice, diecezji pelplińskiej,

*Muzeum Historyczno-Etnograficzne - funkcjonuje od 1932 roku. Dyrektorem muzeum jest Barbara Zagórska. Jego otwarcie miało miejsce jeszcze przed II Wojną Światową w 1932 roku. Pierwszym kierownikiem muzeum został Julian Rydzkowski. W trakcje wojny zbiory muzealne zostały zniszczone. Dopiero po wojnie w 1960 roku odtworzono działalność muzeum w ratuszu miejskim pod patronatem Miejskiej Rady Narodowej. Dwa lata później siedzibą muzeum została Brama Człuchowska wraz z zespołem basztowym. 

Agroturystyka Chojnice Pensjonaty Chojnice Hotele Chojnice Camping Chojnice Apartamenty Chojnice Ośrodki wypoczynkowe Chojnice Kwatery Chojnice Domki Chojnice Hostele Chojnice Motele Chojnice SPA Chojnice Uzdrowiska Chojnice Schroniska Chojnice Stancje Chojnice Internaty Chojnice Zajazd Chojnice Wille Chojnice Noclegi pracownicze Chojnice Pola namiotowe Chojnice Pokoje gościnne Chojnice Ośrodki wczasowe Chojnice Kategoria testowa Chojnice Domy do wynajęcia Chojnice Tanie noclegi Chojnice
Zakopane noclegi Karpacz noclegi Solina noclegi Szczawnica noclegi Szklarska Poręba noclegi Polańczyk noclegi Kołobrzeg noclegi Ustrzyki Dolne noclegi Krynica-Zdrój noclegi Święta Katarzyna noclegi Roztocze noclegi Sandomierz noclegi Kielce noclegi Kluszkowce noclegi Bałtów noclegi Zwierzyniec noclegi Mikołajki noclegi Giżycko noclegi Białka Tatrzańska noclegi Bukowina Tatrzańska noclegi Kościelisko noclegi Czorsztyn noclegi Niedzica noclegi Polanica-Zdrój noclegi Kudowa-Zdrój noclegi Warszawa noclegi Kraków noclegi Wrocław noclegi Karkonosze noclegi Ruciane Nida noclegi Węgorzewo noclegi Olsztyn noclegi Mrągowo noclegi Ełk noclegi Augustów noclegi Mielno noclegi Ustroń noclegi Władysławowo noclegi Sopot noclegi Gdynia noclegi Gdańsk noclegi Wisła noclegi Szczyrk noclegi Kazimierz Dolny noclegi Zamość noclegi Sromowce Niżne noclegi Krynica Morska noclegi Ustka noclegi Łeba noclegi Darłowo noclegi Jastrzębia Góra noclegi Hel noclegi Jastarnia noclegi Dąbki noclegi Zakopane noclegi centrum Koniaków noclegi Istebna noclegi Lublin noclegi Biały Dunajec Szaflary noclegi Murzasichle noclegi Chochołów noclegi Witów noclegi Muszyna noclegi Cisna noclegi Wetlina noclegi Smerek noclegi Krasnobród noclegi Białowieża noclegi Hajnówka noclegi Morąg noclegi Orzysz noclegi Ryn noclegi Pisz noclegi Jarosławiec noclegi Rowy noclegi Ustronie Morskie noclegi Międzyzdroje noclegi Świnoujście noclegi Kłodzko noclegi Świeradów-Zdrój noclegi Duszniki-Zdrój noclegi