Domki Banie Mazurskie

Liczba ofert: 1
Od 300 zł
(3 opinii)
GRODZIANKA
Banie Mazurskie, 22 , Mazury
Kategoria: Kwatery Banie Mazurskie
Oferujemy dom całoroczny do wyłączniej dyspozycji Gości.
W domu salon, kuchnia w pełni wyposażona, 4 sypialnie na 8 osób, 2 lazienki, pralka, tasas, wiata

O miejscowości Banie Mazurskie

 Banie Mazurskie noclegi

Banie Mazurskie położone w województwie warmińsko-mazurskim. Banie Mazurskie leżą w krainie Mazur Garbatych, na skraju Puszczy Boreckiej. Miejscowośc o o charakterze rolniczym, z dużą powierzchnią lasów, posiadająca wiele walorów przyrodniczych i krajobrazowych.
Po II wojnie światowej gmina Banie Mazurskie była częścią powiatu węgorzewskiego w województwie olsztyńskim. W 1954 roku, na mocy Ustawy z dnia 25 września 1954 gmina Banie Mazurskie stała się gromadą a 7 października 1954 roku weszła administracyjnie w skład powiatu gołdapskiego w województwie białostockim. 1 czerwca 1975 roku, na podstawie Ustawy o dwustopniowym podziale administracyjnym państwa, przestał istnieć powiat gołdapski. 1 stycznia 2002 gmina wiejska Banie Mazurskie na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 2001 roku weszła w skład powiatu gołdapskiego.

Do największych atrakcji Bani Mazurskich należą:

kanał Kanał Brożajcki (XVIII-XIX w.) jest doskonałym szlakiem spływów kajakowych. Na Kanale znajduje się sześć różnych typów urządzen hydrotechnicznych, jak: sluzy, stopnie wodne i elektrownia wodna we wsi Brożajcie. Kanał łączy rzeki Gołdapa i Wegorapa.

Rrzeka Gołdapa - doskonały szlak spływów kajakowych.

Występują tutaj głazy narzutowe między Jagoczany - Skaliczkiejmy, wys. 1,80 m, obwód 16,20 m., wpisany do rejestru pomników przyrody pod nazwa Angerapp.


rowerowy szlak z Bań Mazurskich przez Żabin, Rapę i Mieduniszki 13,5 km.

szlaki kajakowe Kanałem Brożajckim, rzeką Gołdapą i Węgorapą


grobowiec rodziny jest najciekawszą atrakcją turystyczną, zbudowany w 1811 roku grobowiec rodzinny pruskiego rodu von Fahrenheid. Ma kształt piramidy. Wielu ludzi wierzy, że ma właściwości lecznicze. Znajduje się we wsi Rapa koło koło Żabina.

Dawna kaplica baptystów z II połowy , cerkiew grekokatolicka

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Baniach Mazurskich
Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Baniach Mazurskich
Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rogalach
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żabinie
zespoły pałacowe i dworskie w miejscowościach: Grunajki, Klewiny, Kruki, Mieduniszki Wielkie, Zakałcze Wielkie
zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej w miejscowości Wróbel

Osada Ekologiczna "Republika Ściborska"

zabytki archeologiczne, m.in. grodzisko pradziejowe i wczesnośredniowieczne oraz kurhan w Grodzisku, cmentarzysko kurhanowe w Grunajkach, częściowo zniszczone osiedle nawodne w Rapie oraz osada z okresu rzymskiego w miejscowości Wróbel
zespoły dworsko-parkowe w z XIX wieku w miejscowościach: Mieduniszki Wielkie, Zakałcze Wielkie, Grunajki, Klewiny, Kruki i inne
ciekawe okazy pomników przyrody, w tym głazy narzutowe

Noclegi Banie Mazurskie to bogata oferta noclegów w pensjonatach, domkach, willa, apartamentach, ośrodkach czy też w gospodarstwach agroturystycznych