Olsztynek noclegi
Pierwsze wzmianki o Olsztynku pochodzą z z połowy XIV wieku, a już w 1359 roku wielki mistrz Winricha von Kniporde nadał miejscowości prawa miejskie. Niedługo później powstał tu zamek krzyżacki przeznaczony na siedzibę wójtów, jednak w 1410 roku zamek zajęty został przez mieszczan uznających władzę króla polskiego. 10 lat później miasto zyskało mury obronne, później mieszkańcy przyłączyli się do antykrzyżackiego Związku Pruskiego, traktat pokojowy niestety przewidywał pozostawienie Olsztynka w rękach Zakonu. Wojska polskie zdobyły miasto w 1520 roku i przez lata miejscowość rozwijała się - powstała tu szkoła partykularna i szpital. Niestety dobre lata zakończyły się wraz z pożarem w 1651r, kolejnymi nieszczęściami były najazdy wojsk szwedzkich i tatarskich, dwie epidemie dżumy wraz z dwoma pożarami oraz wkroczenie wojsk francuskich, co doprowadziło do klęski głodowej. W drugiej połowie XIX wieku Olsztynek znów mógł sie spokojnie rozwijać, wtedy też powstała szosa do Ostródy i Nidzicy, połączenie kolejowe oraz szpital. W trakcie działań podczas I i II wojny światowej Olsztynek został zniszczony aż w 70%.
W 1927 Niemcy zbudowali w Olsztynku pomnik-mauzoleum marszałka Hindenburga, gdzie kilka lat później złożone zostało jego ciało. W mieście znajdują się również inne zabytki, które przetrwały wojnę, i wymienia się wśród nich: przedwojenny ratusz z kamiennym lwem, mury obronne z XIV wieku, dwie wieże ciśnień, dwa budynki dawnych plebanii oraz trzy cmentarze. Warto również dodać, że Olsztynek znalazł się na tzw. Pozycji Olsztyneckiej, która obejmuje 120 obiektów na przestrzeni 103 kilometrów. Było to zabezpieczenie obszarów koncentracji wojsk niemieckich przed atakiem na Polskę w 1938 roku, a do czasów obecnych zachowała się większość obiektów, wśród nich schrony bojowe i bunkry.
Noclegi Olsztynek
W pobliżu Olsztynka zlokalizowane jest kilka jezior: Jemiołowo, Wenyk, Staw, Pluszne Małe oraz Pasłęckie Jeziorko. Z uwagi na wiele walorów przyrodniczych na terenie gminy Olsztynek występuje osiemnaście pomników przyrody i założone zostały trzy rezerwaty przyrody - Bagno Nadrowskie, Ostoja bobrów na rzece Pasłęce i Rzeka Drwęca, pięć obszarów chronionego krajobrazu - Doliny Górnej Drwęcy , Doliny Pasłęki, Jeziora Mielno, Lasów Taborskich oraz Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej a także cztery obszary Natura 2000 - Dolina Pasłęki, Puszcza Napiwodzko-Ramucka, Ostoja Napiwodzko-Ramucka, Rzeka Pasłęka. Mnogość chronionych terenów przyczyniła się do wyznaczenia licznych szlaków turystycznych, w tym: dwóch pieszych (Szlak Grunwaldzki, szlak Grunwald-Olsztynek), trzech kajakowych oraz trzynastu rowerowych. Warto odwiedzić również miejsca takie jak: Muzeum Budownictwa Ludowego, Galeria Sztuki Muzeum Budownictwa Ludowego, huta szkła artystycznego oraz zabytkowe parki dworskie w okolicznych miejscowościach.
Olsztynek to miasteczko usytuowane niecałe 30 kilometrów na południe od Olsztyna. Większość turystów kojarzy je głównie z Muzeum Budownictwa Ludowego, które jest jedną z największych atrakcji Mazur. Wiele osób przyjeżdża do Olsztynka właśnie po to, aby zwiedzić ten popularny skansen. Jeśli jednak nie śpieszy Wam się, warto poświęcić dodatkową godzinę na spacer po najstarszej części miasta lub rozważyć wizytę w jednym z miejskich muzeów, wjazd na wieżę ciśnień lub odwiedzenie Huty Szkła Artystycznego.
Co warto zobaczyć w Olsztynku? Największą atrakcją jest oczywiście Skansen, oficjalnie znany jako Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku. To dumą miasta oraz jednym z najciekawszych miejsc kulturalnych w całym województwie warmińsko-mazurskim.
Na terenie muzeum można podziwiać różnorodne przykłady architektury pochodzącej z Prus Wschodnich. Skansen został założony w 1913 roku i pierwotnie znajdował się w Królewcu, ale w 1937 roku został przeniesiony do Olsztynka. Muzeum przetrwało II wojnę światową i znalazło się w Polsce po jej zakończeniu.
Skansen zajmuje obszar około 93 hektarów i prezentuje około 80 obiektów budownictwa ludowego z dawnych Prus Wschodnich, w tym kopie przywiezione z Królewca. W skansenie można zobaczyć wiele interesujących obiektów, takich jak drewniany kościół z niezależną dzwonnicą wzorowaną na istniejącym do dziś kościele we wsi Mańki, zagrody z chałupami, budynki gospodarcze, domy podcieniowe, wiatraki i wiele innych.
Olsztynek, mimo braku wielu zabytków, zachwyca turystów swoją kulturalną i historyczną ofertą, przede wszystkim dzięki wspaniałemu Skansenowi.
Popularne noclegi w Olsztynku
Olsztynek noclegi domki to piękne miejsce, które oferuje wiele popularnych noclegów. Możesz znaleźć noclegi nad jeziorem, które zapewnią Ci spokojny wypoczynek z pięknymi widokami na otaczającą przyrodę. Jeśli preferujesz noclegi nad brzegiem jeziora, także z widokiem na jezioro, masz taką opcję.
Dla tych, którzy szukają pełnego wygody, dostępne są noclegi z wyżywieniem, w tym noclegi ze śniadaniem. Olsztynek jest także przyjazny dla rodzin z dziećmi oraz zwierzętami - znajdziesz noclegi, które akceptują psy i oferują udogodnienia dla dzieci.
Jeśli szukasz tańszych opcji, są dostępne noclegi w różnych standardach, włącznie z pokojami 2, 3, i 4 osobowymi czy w gospodarstwach agroturystycznych. Wiele posiada takie udogodnienia jak, kuchnie lub aneksy kuchenne, salon z kominkiem, bezprzewodowy Internet, balkon, taras. Możesz także znaleźć noclegi z balkonem lub ogrodem, gdzie można korzystać z miejsca na grill i ognisko oraz placem zabaw dla dzieci.
Jeśli potrzebujesz miejsca na samochód, nie musisz się martwić, ponieważ wiele noclegów oferuje parking. Dodatkowo, w Olsztynku dostępne są również domki letniskowe, całoroczne które mogą pomieścić większe grupy osób. Niektóre z nich mają nawet jacuzzi, saunę i basen.
Olsztynek ma wiele różnych opcji noclegowych, takich jak kwatery prywatne, pensjonaty, wille, hotele, ośrodki wczasowe i apartamenty. Jeśli jesteś miłośnikiem agroturystyki, także znajdziesz takie oferty w tym malowniczym regionie. Niezależnie od Twoich preferencji, Olsztynek oferuje szeroki wybór noclegów, które zapewnią Ci komfortowy i relaksujący pobyt.