Noclegi Biłgoraj
Biłgoraj to miasto położone na Lubelszczyźnie, tuż przy regionie Roztocza, w otoczeniu rozległych kompleksów leśnych Puszczy Solskiej, w tym w pobliżu Roztoczańskiego Parku Narodowego i Parku Lasy Janowskie. Biłgoraj powstał w II połowie XVI wieku, kiedy król Polski Stefan Batory wydał dokument zezwalający Adamowi Gorajskiemu na założenie miasta. Na przełomie XVI i XVII wieku Biłgoraj stał się ważnym ośrodkiem handlowym, co pozwoliło na dynamiczny rozwój i napływ nowych mieszkańców. Późniejsze lata stanowią gorszy okres w historii miasta ze względu na działania zbrojne - podczas Powstania Chmielnickiego kozacy zniszczyli klasztor franciszkański, a w czasie kryzysu Rzeczypospolitej Biłgoraj, podobnie jak wiele innych ośrodków miejskich, został złupiony przez polskie wojska koronne. Następnie w 1770 roku miasto zostało zaatakowane przez konfederatów barskich, po pierwszym rozbiorze na jakiś czas znalazło się w granicach Cesarstwa Austriackiego by niedługo wrócić do Polski, jednak po trzecim rozbiorze Biłgoraj został włączony do Austrii i był częścią Galicji aż do wojny w 1809 roku, w wyniku której znalazł się w granicach Księstwa Warszawskiego. W czasie powstania styczniowego otaczająca Biłgoraj Puszcza Solska była objęta działaniami licznych oddziałów polskich, a w 1863 roku na przedmieściach Biłgoraja rozegrały się walki między Rosjanami a powstańcami a dzień później nieco dalej miała miejsce bitwa pod Panasówką. Około 1820 roku w Biłgoraju wzniesiono prywatny pałac wzorowany na warszawskich Łazienkach, który niestety został zniszczony w czasie I wojny światowej przez wojska rosyjskie. W II połowie XIX wieku rozwój gospodarczy Biłgoraja ucierpiał, budynki wznoszono głównie drewniane, upadło tradycyjne rzemiosło sitarskie a miasta nie połączono z siecią kolejową, co sprawiło że Biłgoraj położony w środku puszczy nie został uprzemysłowiony.
W okresie I wojny światowej wojska austro-węgierskie wyparły z miasta oddziały rosyjskie, przez co Biłgoraj został dotknięty austriacką polityką rabunkową. W tym czasie do miasta docierały także epidemie cholery i tyfusu, przez co po zakończeniu wojny, odzyskaniu niepodległości i odbiciu miasta przez oddział Polskiej Organizacji Wojskowej, Biłgoraj został jedynie z połową liczby mieszkańców sprzed wojny. Od tej pory miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać, jednak ponownie przerwała to II wojna światowa, w trakcie której Biłgoraj był bombardowany i wybuchały liczne pożary i epidemie. W efekcie działań wojennych zniszczenia dokonane w ty miejscu zostały oszacowane na 80% zabudowy, a czas podlegania władzom niemieckim oznaczał dla Polaków i Żydów terror i egzekucje. Miasto zostało wyzwolone przez wojska sowieckie w 1944 roku, przy czym po raz kolejny wojna pozbawiła Biłgoraj około połowy ludności.
Agroturystyka Biłgoraj
Z racji położenia w Puszczy Solskiej i słabego połączenia z innymi miastami bardzo długo kultywowane były tu rozmaite tradycje ludowe, wiele z nich przetrwało do czasów obecnych, przez co we wsi Biłgoraj noclegi polecane są szczególnie dla osób, które zainteresowane są poznaniem regionalnych zwyczajów i tradycji. W Biłgoraju znajduje się tak zwana „zagroda sitarska”, czyli skansen stanowiący jednocześnie przykład typowego dla okolicy domu „typu biłgorajskiego”. Sitarze stanowili w Biłgoraju dużą grupę rzemieślników, którzy swoje produkty sprzedawali w Europie i Azji, przez co konieczne były długie wyjazdy. W związku z tym narodziła się tradycja dwóch obrzędów nazywanych „żałosne”, czyli pożegnanie wyjeżdżających sitarzy, oraz „radosne”, czyli zabawa organizowana na ich powrót. Sitarze spędzali na wyjeździe około roku, po czym wracali na do domu na podobny okres, a w celu upamiętnienia tej tradycji wciąż co dwa lata w Biłgoraju urządzane są widowiska plenerowe z inscenizacjami „żałosnych” i „radosnych”. Ciekawostką jest również fakt, iż do początku XX wieku w tych okolicach noszony był charakterystyczny strój biłgorajsko-tarnogrodzki, który określany jest jako jeden z najbardziej zbliżonych do dawnych strojów słowiańskich. Ze względu na fantastyczne położenie w otoczeniu ogromnych kompleksów leśnych w Biłgoraju znajduje się węzeł dziewięciu szlaków turystycznych i są to: szlaki piesze - Roztoczański, Puszczański a także szlaki rowerowe - Białej Łady, „Wzgórze Polak - Pogranicze Regionów”, Szlak wzdłuż trasy dawnej kolejki wąskotorowej, Szlak dawnych rzemiosł ludowych, Szlak im. Józefa Złotkiewicza, Szlak im. Tadeusza Iwanowskiego oraz Niebieski szlak rowerowy.