Dlaczego warto jechać w Karkonosze?

Dlaczego warto jechać w Karkonosze? w miejscowości Karpacz

Opis

Karkonosze są jednym z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Można podziwiać tu piękne szczyty, głębokie doliny, skaliste turnie i wodospady. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1 603 m n.p.m.), która należy do Korony Gór Polski. Region ten jest także doskonałym miejscem dla miłośników sportów zimowych. Znajdują się tu liczne stoki narciarskie i trasy biegowe, gdzie można uprawiać narciarstwo alpejskie, snowboarding, czy narciarstwo biegowe.  Najbardziej znane karkonoskie miasta to oczywiście Karpacz i Szklarska Poręba, które oferują liczne atrakcje dostępne przez cały rok. Warto także odwiedzić mniejsze miasteczka i miejscowości, zapewniające wyjątkowy klimat i komfortowe noclegi.
Do najciekawszych atrakcji w Karkonoszach należą:
Śnieżka - jest najwyższym szczytem tego pasma górskiego, a na jej szczycie znajduje się kaplica św. Wawrzyńca, w której tradycyjnie co roku spotykają się przewodnicy górscy w dniu swojego święta - 10 sierpnia. Msza święta odprawiana zawsze w południe i co ciekawe w trzech językach: polskim, czeskim i niemieckim. Uroczystości kończą się w Kotle Łomniczki, modlitwą przy symbolicznym cmentarzu „Ofiarom gór”. Na szczyt można udać się szlakami czarnym i czerwonym z Karpacza, łatwiejszy jest szlak czerwony spod parkingu pod hotelem Orlinek przez Dolinę Łomniczki. Z kolei od strony czeskiego Pec pod Sněžkou szlakiem żółtym lub zielonym. 
Światynia Wang jest jednym z symboli Karpacza. Kościółek znajduje się w Karpaczu Górnym na wysokości 885 m n.p.m. Został przeniesiony z południowej Norwegii dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca. Architektura świątyni łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. Zwiedzanie obiektu jest dodatkowo płatne.
Pielgrzymy są to charakterystyczne granitowe formacje skalne, sięgające nawet 25 metrów, ich kształt robi niesamowite wrażenie. Co ważne zlokalizowane są w lesie a nie na szczytach górskich. Z Karpacza do Pielgrzymów można dotrzeć szlakiem niebieskim z Białego Jaru. 
Chybotek to zespół granitowych bloków położonych na wysokości 565 m n.p.m. Ten najwyżej położony kamień o średnicy około czterech metrów i wadze kilkudziesięciu ton da się rozkołysać i stąd nazwa Chybotek. Ze Szklarskiej Poręby prowadzi szlak czerwony z parkingu przy ulicy Jeleniogórskiej, oraz szlak niebieski z ulicy Orla Skała. 
Schronisko Samotnia jest jednym z najstarszych i najpiękniej położonych schronisk górskich w Karkonoszach, znajduje się w w połowie drogi z Karpacza na Śnieżkę. Czynne jest przez cały rok, oferuje miejsca noclegowe oraz pyszną kuchnię. Ciekawostką jest fakt, że w schronisku odbywają się śluby, spotkania sportowe, kulturalne oraz imprezy firmowe. 
Zakręt Śmierci znajduje się na Drodze Sudeckiej, która prowadzi ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju. Zakręt ma około 440 metrów długości. Warto dodać, że tutaj też znajduje się punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. 
Złoty Widok jest rewelacyjnym punktem widokowym w Szklarskiej Porębie, skąd  podziwiać można panoramę miasta oraz pasmo Karkonoszy. 
Zamek Chojnik z XIV wieku, znajduje się na zboczu góry Chojnik (627 metrów n.p.m.) w Sobieszowie. Od tej miejscowości prowadzą dwa szlaki czerwony i czarny. Z wieży zamkowej widać Karkonosze, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Zwiedzanie zamku zajmuje około 30 minut i odbywa się w godzinach 10-17. Wstęp jest płatny gotówką w kasie nad bramą wejściową. 
Zamek Czocha znajduje się w miejscowości Suche nad Jeziorem Leśniańskim powstał w latach 1241–1247. Zamek stanowi wyjątkową atrakcje Dolnego Śląska. W czasie zwiedzania zobaczyć można m.in. Skarbiec, Salę Marmurową i Salę Rycerską, komnaty oraz Salę Biblioteczną. Ciekawostką jest to, że zamek uchodzi za najbardziej nawiedzone miejsce w Polsce. 
Krucze Skały znajdują się w Karpaczu i są to formacje skalne składające się z granitognejsu, które sięgają nawet 25 m wysokości. Spacer z centrum miasta zajmie około 30 minut. To także doskonałe miejsce dla miłośników wspinaczki - dostępnych jest kilka tras wspinaczkowych ze stałymi przelotami oraz stanowiskami. Obejmują one trzy fragmenty wychodni skalnych – małą ścianę, ścianę główną oraz ścianę za okapem.
Sztolnie Kowary to bardzo ciekawa atrakcja blisko Karpacza, którą warto zobaczyć. Niegdyś wydobywano tutaj uran, utworzono ciekawe wystawy, poświęcone historii tutejszego przemysłu wydobywczego. Zwiedzanie kopalni zajmie około godziny.
Wodospad Kamieńczyka zlokalizowany jest w Szklarskiej Porębie i uznany jest za najwyższy wodospad Karkonoszy. Składa się on z trzech kaskad o łącznej wysokości 27 m, skalne ściany sięgają  od 20 do 30 metrów wysokości. Przy wodospadzie znajduje się Schronisko Kamieńczyk oraz Szałas Sielanka. 
Wodospad Szklarki jest drugim co do wielkości wodospadem w polskich Karkonoszach, znajduje się w miejscowości Piechowice niedaleko Szklarskiej Poręby. Kaskada wodospadu osiąga 13,3 metry wysokości. Ulokowany w  środkowej części Wąwozu Szklarki, tutaj również jest schronisko Kochanówka. Należy pamiętać że obydwa wodospady znajdują się w Karkonoskim Parku Narodowym i pobierana jest oplata za wstęp do parku. 
Śnieżne Kotły stanowią ciekawą atrakcje w pobliżu Szklarskiej Poręby. Są to polodowcowe kotły, składające się z dwóch cyrków lodowcowych od wschodu do Wielki Śnieżny Kocioł a od zachodu Mały Śnieżny Kocioł. Na Śnieżne Kotły najszybciej można dostać się kolejką krzesełkową na Szrenicę. Polecaną przez nas trasą jest wyjście ze Szklarskiej Poręby szlakiem przez wspominany już Wodospad Kamieńczyka. W czasie wędrówki towarzyszyć będą piękne widoki, należy pamiętać aby odpowiednio się do tej trasy przygotować, zadbać o jedzenie, wodę i odpowiedni ubiór. 

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Karpacz, Dlaczego warto jechać w Karkonosze?
Kiedy
15 maj, 2023
O której
Wstęp
Płatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny