Domki Wołkowyja
O miejscowości Wołkowyja
Wołkowyja noclegi
Położona w Bieszczadach wieś Wołkowyja to miejsce z bogatą i ciekawą przeszłością, a jej początki sięgają lokacji przez rodzinę Balów około 1463 roku. Wieś razem z dobrami Baligrodzkimi przechodziła w posiadanie kolejnych potomków rodu i zarządzana była aż do 1770 roku przez Salomeę Karsznicką, z domu Bal, po śmierci której dobra zostały podzielone między trzech jej synów.
Od momentu wkroczenia Niemców na te tereny w 1939 roku do Wołkowyi i okolic zaczęli docierać ludzie z Ukrainy, którzy bez względu na wykształcenie, bądź tez jego brak, zajmowali stanowiska nauczycielskie w okolicznych szkołach. Z tego powodu też w niedługim czasie zaczęło odbywać się nauczanie jedynie w języku ukraińskim, co było powodem nie wysyłania polskich dzieci do szkół w tym czasie. Hitlerowcy podejrzewali, że odpowiedzialna za tą akcję jest polska nauczycielka, Janina Czternastkowa, od tamtej pory też rozpoczęły się prześladowania zarówno nauczycielki oraz innych Polaków. W języku polskim ponownie zaczęto nauczać po 5 latach przerwy, w 1944 roku.
Lata 1945-46 były dla mieszkańców Wołkowyi okresem ciągłego strachu o życie z powodu częstych ataków Ukraińskiej Powstańczej Armii. Ich pierwszym celem był radziecki patrol żołnierzy i uzbrojony posterunek policji mający siedzibę w szkole. W wyniku ataku na posterunku zostało tylko 16 osób, które nie były w stanie uchronić się przed dużym oddziałem UPA. Niepowstrzymani bandycie spalili budynek szkoły i gminy, spłonęły także budynki należące do cywilów. Aby dzieci miały możliwość nauki, Czternastkowa zorganizowała sale we własnym domu, w którym jednak po licznych atakach UPA nauczanie przerwano, a dom stał się miejscem stacjonowania Wojska Polskiego. W nocy w połowie lipca 1946 roku UPA przeprowadziło atak na stacjonujący we wsi od niespełna trzech miesięcy oddział Wojsk Ochrony Pogranicza, a ich taktyką było rozdzielenie sił. Tej nocy wieś została spalona, wielu mieszkańców Wołkowyi zginęło z rąk atakujących, jednak strażnica obroniła się, a wieś pozostała miejscowością graniczną pomiędzy Polską i Ukraińską Socjalistyczną Republiką Radziecką do 1951 roku.
Wołkowyja domki do wynajęcia
Po powstaniu Zalewu Solińskiego Wołkowyja częściowo zmieniła swoje położenie, stając się atrakcyjną turystycznie wsią położoną nad jeziorem i otoczoną lasami. Oferując noclegi Wołkowyja jest coraz szerzej znana i bardzo chętnie odwiedzana przez osoby, które szukają wypoczynku w spokojnym miejscu blisko natury, w sąsiedztwie szlaków turystycznych i największych atrakcji regionu.