Olszanica – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Olszanica. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie krośnieńskim.
W 1376 roku Olszanica była prywatną wsią szlachecką i stanowiła własność Oleśki. Została wymieniona jako miejscowość założona w sobieńskich dobrach Kmitów na prawie włoskim. Nazwa wsi wywodzi się od słowa olsza, olszyna i oznaczała teren porośnięty olchami. W 1436 roku Jan Goligyan w imieniu swojej żony Małgorzaty wstąpił do sądu w Sanoku przeciw Mikołajowi Kmicie Kasztelanowi Przemyskiemu. Zajął on gwałtem dobra ojczyste Małgorzaty, przypadłe jej po zmarłym bracie. Ten spór trwał do 1441 roku, aż gdy doszło do ugody między Małgorzatą, a jej stryjem Mikołajem Kmitą z Wiśnicza. Następnymi właścicielami Olszanicy zostali Tarłowie, Mniszchowie, Jordanowie, Jasieńscy. Natomiast w 1580 roku w podziale majątku po Barbarze z Herburtów Kmitowej, dobra sobieńskie z Olszanicą przeszły w ręce Stadnickich a potem Tarłów. Gdy Jerzy Mniszech ożenił się z Jadwigą Tarło, otrzymał w spadku m.in. Olszanicę, Potok, Dębowiec, Sambor, Laszki Murowane, Chyrów i Bąkowice.
Na samym początku XVII wieku była to własność Mniszchów i istniał tu zamek murowany, w którym przebywała Martyna Mniszchówna, która później została carową. W połowie XIX wieku właścicielami posiadłości w Olszanicy byli Bronisław i Krystyna Stadniccy. Od września 1939 do 1941 roku była pod okupacją sowiecką. Od 1941 do sierpnia 1944 roku wieś była pod okupacją hitlerowskiego urzędu gminy w powiecie sanockim.
Atrakcje w Olszanicy i okolicy:
*Piwnica Kulturalna Spichlerz (Kwidzyn),
*Zamek Krzyżacki w Nowem nad Wisłą,
*Gminny Ośrodek Kultury w Rogóźnie,
*Muzeum w Gniewie,
*Dzika plaża nad Jeziorem Tarpno,
*Lodowisko miejskie MORiW Grudziądz,
*Park linowy Rulewo,
*Stare Miasto (Grudziądz),
*Plaża miejska Rudnik (Grudziądz),
*Mega park (Grudziądz),
*Jezioro Dzierzgoń,
*Muzeum Diecezjalne w Pelplinie,
*Kościół św. Anny w Sztumie,
*Zamek w Sztumie,
*Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim,
*Wdecki Park Krajobrazowy (Osie).