Gdańsk
Gdańsk jest to piękne miasto o prawie półmilionowym zaludnieniu. Pod względem historycznym bardzo bogate miasto. Pierwsza wzmianka o Gdańsku pochodzi z 997 roku i tę datę często przyjmuje się umownie jako początek dziejów miasta chociaż już w VII wieku była tu osada rybacka. W X w. Gdańsk był znany jako gród obronny książąt gdańsko-pomorskich z osiedlem rybacko-rzemieślniczym .W XIII w. otrzymał prawa miejskie. W 1308 roku miasto zostało opanowane przez Krzyżaków, pozostało pod ich panowaniem do 1454. Lata 1454-1772 to okres świetności Gdańska pod panowaniem Polski, ma on wówczas monopol na handel zamorski, powstają najwspanialsze budowle i dzieła sztuki. W roku 1793 został zagarnięty przez Prusy. W 2 połowie XIX w. nastąpił rozwój miasta i portu - powstaje stocznia. Dopiero po I wojnie światowej traktat wersalski utworzył Wolne Miasto Gdańsk .
Wybierz noclegi w Gdańsku na wczasy na morzem!
Gdańsk to miasto portowe w Polsce nad Morzem Bałtyckim, położone u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze, oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego oraz archidiecezji gdańskiej i prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.
Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Jest jednym z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii. Gdańsk posiada nowoczesny międzynarodowy port lotniczy oraz terminal obsługujący prom na linii Gdańsk - Nynashamn (Szwecja) .Słynie z przemysłu stoczniowego. Gdańsk liczy sobie ok dwudziestu trzech kilometrów czystych plaż, trzy zorganizowane kąpieliska i 130-metrowe molo .
Gdańsk noclegi to miejsca wybierane przez tysiące turystów. Najbardziej obleganymi miesiącami są , czerwiec , lipiec , sierpień. Gdańsk posiada wartościowe zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych, jest również miastem królewskim i hanzeatyckim, swego czasu najludniejszym i najbogatszym w Rzeczypospolitej. Dla miłośników historii znajdzie się wiele atrakcji oraz dla turystów noclegi w centrum Gdańska np. : Droga Królewska, Ratusz Główny Miasta ( Najokazalsza i najcenniejsza budowla świecka dawnego Gdańska, siedziba władz miasta. Budowany był od 1379 do 1492 roku, Pod koniec XVI wieku na jednym z narożników umieszczono zegar słoneczny z łacińską sentencją "Cieniem są dni nasze" ), Bazylika Mariacką , Ratusz Starego Miasta,, która jest największą ceglaną świątynią w Europie, Dwór Artusa ( Dwory Artusa powstawały licznie w całej Europie a szczególnie w miastach hanzeatyckich, jako miejsca spotkań zamożnego patrycjatu, kupców i rzemieślników na wzór legendarnego Okrągłego Stołu rycerzy króla Artur ), przed którym znajduje się symbol Gdańska – Fontanna Neptuna, Złota Kamienica ( Jest jednym z najpiękniejszych budynków gdańskich. Została wzniesiona dla burmistrza Jana Speymanna, bogatego kupca i światłego mecenasa sztuk oraz jego żony Judyty z Bahrów. Powstała przed 1609 r., według projektu Abrahama van den Blocke ), a także 27– metrowa Latarnia Morska oraz Żuraw – najstarszy zachowany dźwig w Europie. Gdańsk jest jednym z miast leżących na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
W mieście Gdańsk odbywają się największe na świecie międzynarodowe targi bursztynu i wyrobów bursztynowych Zabytki Gdańska znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
Gdańsk - noclegi to świetny pomysł na urlop nad morzem!
Gdańsk jest jednym z największych ośrodków kulturalnych Polsce. Działają tu teatry, Opera, filharmonia oraz siedem kin. W mieście odbywają się prestiżowe festiwale i imprezy począwszy od Festiwalu Szekspirowskiego, przez Jarmark św. Dominika aż po Festiwal Dobrego Humoru . Gdańsk leży na skrzyżowaniu drogowych szlaków transportowych. W mieście spotykają się trasy europejskie: E28, E75 oraz E77. Na terenie Gdańska rozpoczyna się droga krajowa nr 91, krzyżują się ponadto: droga krajowa nr 7 oraz droga ekspresowa S6. Sieć drogową uzupełnia 6 dróg wojewódzkich.
Noclegi nad morzem w Gdańsku, nie są tak popularny jak w Gdyni czy Sopocie, ale również można znaleźć kilka ciekawych plaż. Do najpiękniejszych plaż w Gdańsku, które warto odwiedzić należy Jelitkowo leży na granicy Gdańska i Sopotu i jest doskonale skomunikowane z resztą miasta. Stogi to plaża położona na południowy wschód od gdańskiej starówki, uznawane są za najnowocześniejszy obiekt tego typu na terenie Gdańska. Na Stogach będą się świetnie bawić zarówno dorośli, jak i dzieci, lubiący aktywnie spędzać czas. Można tu skorzystać z boisk do gry w piłkę nożną i siatkówkę oraz z placu zabaw. Przed wejściem na plażę można z kolei zjeść pyszną rybę czy napić się czegoś zimnego. Na terenie samego kąpieliska znajdziemy też automaty z wodą pitną. Brzeźno to najbardziej oblegane przez mieszkańców i turystów kąpielisko w Gdańsku. Sobieszewo tutaj można odpocząć w ciszy i spokoju. Orle elementem charakterystycznym plaży jest wysoka wieża stojąca na wydmach. Noclegi blisko plaży często wybierają rodziny z dziećmi zwłaszcza domki, pokoje, wille, czy pensjonaty, domki to ulubione miejsca noclegowe wczasowiczów.
Za to nad gdańskim morzem możemy zobaczyć wiele miejsc związanych i upamiętniających rozpoczęcie II Wojny Światowej. Warto odwiedzić Westerplatte, które jest symbolem walk z hitlerowskim najeźdźcą. Tutaj znajduje się Pomnik Obrońców Wybrzeża upamiętniających tych, którzy zginęli w tym walkach. Nieco dalej znajduje się Twierdza Wisłoujście, której początki sięgają XV wieku. W pobliżu znajduje się też Port Północny.
Zabytki w Gdańsku
- Ulica Długa i Długi Targ centrum w Gdańsku - najpiękniejsze ulice miasta tworzące Trakt Królewski.
- Żuraw w Gdańsku, ul. Szeroka 67/68 - najbardziej charakterystyczna budowla w mieście stanowiąca symbol Gdańska.
- Bazylika Mariacka w Gdańsku, ul. Podkramarska 5 - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to największa ceglana gotycka świątynia w Europie
- Katedra Oliwska, ul. Cystersów 10 - kościół Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda początkami sięga XIII wieku jako świątynia cysterska.
- Latarnia Morska w Gdańsku, ul. Przemysłowa 6a - latarnia morska w Nowym Porcie z końca XIX wieku to jedna z najpiękniejszych latarń polskiego wybrzeża Bałtyku.
Jakie są najpopularniejsze noclegi w Gdańsku?
W Gdańsku popularne są różnorodne opcje noclegowe, które odpowiadają na potrzeby różnych grup turystów. Noclegi w centrum miasta, szczególnie w Gdańsk Stare Miasto, są wybierane ze względu na bliskość głównych atrakcji turystycznych i historycznych zabytków. Hotele w centrum komfortowo wyposażone często oferują dodatkowe udogodnienia takie jak śniadania, basen, spa czy parking, co zwiększa ich atrakcyjność, szczególnie dla rodzin i osób szukających relaksu. Apartamenty 2 pokojowe w ścisłym centrum Gdańska cieszą się popularnością wśród tych, którzy preferują niezależność oraz komfort, oferując aneks kuchenny, ekspres do kawy, zmywarkę, balkon i parking. Pensjonaty, wille, pokoje 2 osobowe z łazienką, aneksem kuchennym i balkonem blisko centrum to idealna opcja dla par lub małych grup, które szukają komfortowego pobytu w dobrej lokalizacji. Kwatery prywatne to bardziej ekonomiczna alternatywa, często oferująca przytulne i spersonalizowane zakwaterowanie. Tanie noclegi Gdańsk, jak pokoje gościnne, są doskonałym wyborem dla podróżujących z ograniczonym budżetem, a pokoje dla 4 osób blisko morza są idealne dla rodzin lub grup przyjaciół podróżujących razem. Ogólnie rzecz biorąc, Gdańsk oferuje różnorodne opcje noclegowe, które mogą zaspokoić potrzeby każdego turysty, od luksusowych hoteli po bardziej budżetowe opcje
Rezerwując hotele Gdańsk w centrum starego miasta, można liczyć na bliskość do zabytkowych ulic, licznych kawiarni, restauracji oraz głównych atrakcji turystycznych Gdańska, co zapewnia niezwykłą atmosferę i wygodę w eksplorowaniu uroków miasta.
Domki letniskowe nad morzem kilka minut spacerkiem od plaży oferują wyjątkowe doświadczenie bliskości natury i swobody, będąc idealnym wyborem dla rodzin i osób szukających spokojnego wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku, a jednocześnie umożliwiając łatwy dostęp do plaż i morskich atrakcji.
Pokoje nad morzem oraz apartamenty nad morzem oferują niepowtarzalny widok i atmosferę, będąc idealnym wyborem dla tych, którzy pragną zrelaksować się i cieszyć pięknem przybrzeżnego krajobrazu, jednocześnie mając łatwy dostęp do plaż i morskich atrakcji.
Ile kosztuje nocleg w Gdańsku?
Ceny noclegów w Gdańsku zależą od wielu czynników, w tym lokalizacji, standardu i sezonu, z pokojami w hotelach zaczynającymi się od około 150-200 zł za noc poza sezonem letnim. W okolicach Starego Miasta w samym centrum Gdańska i popularnych turystycznych lokalizacjach, ceny mogą być wyższe, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Alternatywne opcje, takie jak kwatery prywatne czy hostele Gdańsk, oferują często bardziej przystępne ceny, z możliwością znalezienia miejsc noclegowych już od około 50-80 zł za noc.
Przed przyjazdem sprawdź wolne pokoje, aby uniknąć rozczarowań i zapewnić sobie dogodne oraz komfortowe zakwaterowanie odpowiadające Twoim potrzebom i oczekiwaniom podczas pobytu.
Najpopularniejsze trakcje wybierając Gdańsk noclegi centrum
- Długi targ
- Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej
- Fontanna Neptuna
- Westerplatte
- Zielona Brama
- Dwór Artusa. Oddział Muzeum Gdańska
- Złota Brama
- Katedra Oliwska
- Brama Żuraw
- Ratusz Głównego Miasta. Oddział Muzeum Gdańska
- Motława
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
- Europejskie Centrum Solidarności
- Park Oliwski
- Gdański Ogród Zoologiczny
- Muzeum Narodowe w Gdańsku
- Statek muzeum "Sołdek". Oddział Narodowego
- Twierdza Wisłoujście. Oddział Muzeum Gdańska
- Brama Mariacka
- Brama Wyżynna
- Kościół Rektorski Ojców Karmelitów pw. św.
- Dominikanie Gdańsk - Bazylika pw. Świętego
- Muzeum Bursztynu. Oddział Muzeum Gdańska
- Trójmiejski Park Krajobrazowy
- Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
- Molo w Brzeźnie
- Dom Uphagena. Oddział Muzeum Gdańska
- Hevelianum
- Ołowianka
- Stocznia Gdańsk S.A.
- Wielki Młyn w Gdańsku
- WESTERPLATTE. Pomnik Obrońców Wybrzeża
- Góra Gradowa
- Pomnik Poległych Stoczniowców 1970
- Latarnia Morska
- Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
- Bazylika pw. św. Brygidy
- Plaża Brzeźno, Stogi, Jelitkowo
- Baszta Łabędź