Kwatery Ustrzyki Dolne
O miejscowości Ustrzyki Dolne
Noclegi Ustrzyki Dolne
Ustrzyki Dolne są atrakcyjnym turystycznie miastem położonym w Bieszczadach, na wysokości ok. 480 m n.p.m. Historia miejscowości rozpoczyna się w 1497 roku, w momencie oddania tych terenów w dzierżawę Iwonii Janczonowiczowi, którego potomek, Iwonia Unihowski, lokował w 1509 roku wieś zwaną wtedy Ustryk. Przyjęta nazwa ma związek z dwa przepływającymi obok strumieniami, gdyż w języku staropolskim Us znaczy ujście, a Rzyk - rzeki, Ustrzyki oznaczają więc ujście rzeki. Od nazwy miejscowości swoje nazwisko przyjął również ród Ustrzyckich wywodzący się od założyciela wsi. W I połowie XVIII wieku Ustrzyki Dolne zyskały prawa miejskie. Warto wspomnieć o fakcie, iż w 1769 r. w najbliższych okolicach Ustrzyk Dolnych rozgrywały się walki konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi, czego pamiątką jest epitafium w kaplicy św. Antoniego w Lesku poświęcone Franciszkowi Pułaskiemu, który zginął w wyniku ran odniesionych podczas tych walk. Okolice te jeszcze wiele razy były miejscem, gdzie na przestrzeni lat toczyły się różne bitwy - mieszkańcy uczestniczyli w powstaniu krakowskim przeciw zaborcy, podczas I wojny światowej walczyły tu ze sobą wojska austriackie i rosyjskie a przechodzący dwukrotnie front zniszczył miasto, Ustrzyki Dolne były atakowane też pod koniec wojny przez wojska ukraińskie, które zwyciężone zostały przez polskie oddziały. II wojna światowa przyniosła okolicom walki obronne 3 Brygady Górskiej z wojskami hitlerowskimi, w 1939 roku miasto zajęła Armia Czerwona, następnie oddziały słowackie i później niemieckie, co poskutkowało odebraniem Ustrzykom Dolnym praw miejskich. W 1944 roku miejscowość została wyzwolona przez ukraińską gwardię i włączona do ZSRR, czego skutkiem było przymusowe wysiedlenie Polaków, jednak w 1951 roku Ustrzyki Dolne wróciły w granice Polski, pozostając miastem.
Ustrzyki Dolne noclegi z wyżywieniem
Obecnie Ustrzyki Dolne stanowią popularne i lubiane miejsce wypoczynku, którego głównym walorem jest położenie nad rzeką Strwiąż i w otoczeniu malowniczych krajobrazów. Przez Ustrzyki Dolne przebiegają również dwie bieszczadzkie pętle, dzięki czemu łatwo dostać się z tego miejsca w najpiękniejsze zakątki Bieszczad, a wycieczka tymi obwodnicami dzięki wyznaczonym licznym punktom widokowym jest przyjemnym sposobem na spędzenie czasu na rowerze, motocyklu czy nawet w samochodzie. Z Ustrzyk Dolnych i w okolicach miasta wytyczonych zostało tez kilka szlaków turystycznych i są to szlaki spacerowe: niebieski do Jasienia przez szczyty Kiń i Orlik, czerwony przez szczyt Małego Króla do Rynku, żółty przez szczyt Gromadzyń do stacji PKP, zielony na szczyt Kamiennej Laworty i czarny na cmentarz żydowski, konny szlak Bieszczadzki Trakt, pieszy szlak niebieski prowadzący z Rzeszowa do Grybowa a także drogowy szlak architektury drewnianej.
Ustrzyki Dolne noclegi
W Ustrzykach Dolnych znajduje się kilka zabytków, w tym: neogotycki kościół z 1911 roku, cerkiew greckokatolicka z 1874 r., dawna cerkiew na Strwiążku z 1831 r., dawna synagoga z 1870 r. wraz z cmentarzem, kościół parafialny z 1743 r z cmentarzem oraz stacja kolejowa zbudowana w 1872 r. Jedną z większych atrakcji jest Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego powstałe w latach 70. ubiegłego wieku, będące największym tego typu obiektem w Polsce. Muzeum przedstawia ciekawe ekspozycje z przedstawicielami bieszczadzkiej fauny i flory. Najbardziej jednak Ustrzyki Dolne wyróżniają się rozwiniętą infrastrukturą narciarską, znajdują się tu bowiem: stacje narciarskie Laworta i Gromadzyń, kompleks narciarski Arłamów, wyciąg Mały Król oraz trasy do narciarstwa biegowego. Dzięki tej rozmaitości wielbiciele sportów zimowych mają do swojej dyspozycji wiele świetnie przygotowanych stoków o różnych stopniach trudności.