Noclegi Mszana Dolna

Liczba ofert: 3
(0 opinii)
Mszana Dolna, Słoneczna 2A , Beskid Żywiecki
Kategoria: Agroturystyka Mszana Dolna
Mszana Dolna, Pod Wyciągiem 548 , Beskid Wyspowy
Kategoria: Agroturystyka Mszana Dolna
Od 400 zł
(0 opinii)
U Tolka - domki do wynajęcia
Kasina Wielka, 759 , Beskid Wyspowy
Kategoria: Domki Kasina Wielka
Zapraszamy na wypoczynek i noclegi w Kasinie
Wielkiej w malowniczym Beskidzie Wyspowym!

O miejscowości Mszana Dolna

MSZANA DOLNA POŁOŻENIE

Mszana znajduję się w kotlinie górskiej Beskidu Wyspowego na wysokości 400 m n.p.m, kotlinę utworzyła płynąca tam malownicza rzeka Raba oraz uchodząca do niej Mszanka. Na południu miejscowość sąsiaduje z Gorcami natomiast od północy rozciągają góry Lubogoszcz. Jej położenie jest bardzo korzystne dla turystów ponieważ, jest doskonałą bazą na wypady w każdy możliwy sposób nawet pieszo. Dookoła miejscowości rozciągają się zachwycające pasma górskie chociażby Gorce czy Beskid Wyspowy.  W dodatku położenie Mszany stwarza odpowiednie warunki klimatyczne oraz uzdrowiskowe.


HISTORIA MSZANY DOLNEJ

Pierwszy dokument wspominający Mszanę pochodzi z roku 1365, Jej lokacja podobnie jak sąsiadujących z nią miejscowości jest zasługą Kazimierza Wielkiego, który podarował jej prawa miejskie jako miejscowość Kinsbark pod koniec swojej kadencji lub na koniec XIV za sprawą decyzji Władysława Jagiełły.  Jednakże w XV w osada utraciła prawa miejskie, a jej pozostałości w 1464 zostały włączone do istniejącej już powszechnie wsi Mszany. Przez świadomą zbiorowość ludu,  zapamiętane zostały dwa wypadki historyczne z tamtego okresu. Głównym najczęściej wspominanym możliwe najważniejszym jest najazd Szwedzki z  XVII wieku. Mszana w wspomnianych czasach była dość znaczącym grodem, co nie było proste jak na tamte czasy, jednakże nie udało się tego utrzymać zbyt długo, miejscowość została całkowicie spalona i zniszczona. Drugim Wypadkiem odznaczającym się wyraźnym piętnem był Pogrom Dworu szczególnie powiązany z Rabacją Chłopską z 1846 roku, owe wydarzenia wpłynęły znacznie na Mszanę pozostawiając ją jako skromną wioskę, pomimo ciężkich warunków życia Mszana i tak została obrabowana ponownie w 1714 roku przez Moskali. I Wojna Światowa była równie drastycznym i ciężkim okresem dla miejscowości, w grudniu 1914 roku armia rosyjska dotarła w okolice Limanowej zmuszając rozlewem krwi wojska austro-węgierskie do odwrotu. według informacji Mszana była w tamtym momencie przedpolem walk.

II WOJNA ŚWIATOWA ORAZ OKRES OKUPACJI DLA MSZANY

Chwile po wybuchu wojny próbowano zorganizować obronę przed wojskami Hitlerowskimi, jednakże nastąpił masowy atak powietrzy niemieckiego lotnictwa oraz wojsk pancernych. Podczas okupacji w Mszanie Dolnej i okolicach działała silna partyzantka, wiążąca duże siły niemieckie na tych terenach. Mszana była jednym z postojów dla batalionów. Armii Krajowej, właśnie w Mszanie podczas Hitlerowskiej okupacji przeprowadzany był nasłuch radiowy. W styczniu 1945 roku na terenie Mszany toczyły się walki z udziałem artylerii i czołgów.


ATRAKCJE MSZANY DOLNEJ I OKOLIC

PARK MIEJSKI IM. KARASIŃSKICH

dawny dworski park z XVIII wieku, natomiast w dzisiejszych czasach stał się placem zabaw oraz siłownią. pomimo tego jest zdecydowanie warty odwiedzenia.

KASINA WIELKA

Drewniany kościół z roku 1678 odnowiony w roku 1760 

KAMIENICA

Zespół dworski z XIX wieku Kaplica rodziny Szalayów oraz grób Jana Kantego Andrusikiewicza na cmentarzu parafialnym.

LASKOWA

Zespół dworski z XVII wieku

UJANOWICE

Gotycki kościół z 1509 roku