Wybierz Lubomierz noclegi na swój wypoczynek w górach!
Lubomierz, malowniczo usytuowany u stóp Gorców oraz Beskidu Wyspowego, jest miejscowością wypoczynkową rozciągającą się na długość 7 km i wznoszącą się na wysokość do 750 m n.p.m., osiągając w rejonie Przysłopu przełęcz między szczytami Kudłonia (1 274 m) a Jasienia (1 052 m). Wioskę zamieszkują Zagórzanie – mała grupa etniczna, która skupia się w okolicach Mszany Dolnej oraz na zboczach Gorców i Beskidu Wyspowego, charakteryzująca się unikalnym folklorem, tradycyjnymi strojami i gwarą. Lubomierz miał zaszczyt gościć wiele znaczących postaci, w tym kardynała Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II, oraz laureatkę Nagrody Nobla, Wisławę Szymborską.
Nocleg w Lubomierzu na idealny odpoczynek w górskiej scenerii
Lubomierz, dzięki swojemu położeniu, stanowi doskonałą bazę wypadową na szczyty Gorców i Beskidu Wyspowego.
Najbliższy szczyt, Kudłoń, jest dostępny czarnym szlakiem, którego pokonanie zajmuje w górę około 2:30h, a w dół 1:50h.
Inną trasą przez Kudłoń na Turbacz, który wznosi się na 1 315 m n.p.m., prowadzi żółty szlak z Przysłopu. Wędrówka na Kudłoń zajmie nam około 2:15h, a stąd dalej na Turbacz przez przełęcz Borek.
Można również wybrać się niebieskim szlakiem na Gorc, który ma 1 228 m n.p.m. Wspinaczka zajmuje około 2:00h, a zejście 1:30h.
W kierunku Beskidu Wyspowego warto udać się na Jasień, gdzie prowadzi żółty szlak z Przysłopu. Droga na górę to około 1:45h, a w dół 1:20h.
Zimą na stokach Jaworzynki działa stacja narciarska Ski Lubomierz z dwoma wyciągami: jednym o długości 700 m i drugim dla dzieci o długości 100 m.
HISTORIA I ZABYTKI
Badania archeologiczne wskazują, że już 3000 lat p.n.e. tereny te zamieszkiwało plemię myśliwskie. W XIV i XV wieku dotarli tu pasterze wołoscy, którzy zasymilowali się z miejscową ludnością. Nazwa szczytu Kiczora (1 282 m n.p.m.) wywodzi się właśnie z języka wołoskiego.
W dokumentach wieś pojawia się w XVI wieku jako własność Lubomirskich. Rozwój wsi nastąpił w XVII wieku wraz z powstaniem huty szkła, która funkcjonowała do 1884 roku. Produkty huty, w tym szyby, gąsiory, butle i nieznane bliżej wyroby kryształowe, były sprzedawane w Rabce i Nowym Targu.
Najważniejszym zabytkiem w Lubomierzu jest drewniany kościół z 1914 roku, zbudowany w technice zrębowej, podobnie jak kościół parafialny w Niedźwiedziu. W XX wieku przeprowadzono remont, aby zapobiec osiadaniu konstrukcji. Wnętrze kościoła wyłożono boazerią w kształcie rombów, dodano nową ambonę, stoły, klęczniki i chrzcielnicę – wszystko w stylu góralskim z drewna. Kościół składa się z prezbiterium, nawy głównej, zakrystii, a jego wyposażenie to także organy i dzwon z 1773 roku.
Około 1h drogi z Lubomierza znajduje się "Papieżówka" – mały drewniany domek, który służył jako szałas dla leśniczych. W 1976 roku zatrzymał się w nim kardynał Karol Wojtyła, który później, jako Jan Paweł II, dał nazwę temu miejscu. Wytyczono również Szlak Papieski, którym chodził przyszły papież.
Warto również zobaczyć tradycyjne zagórzańskie chaty i zagrody, które wznoszono jeszcze w XIX wieku. Charakterystyczne są one dla regionu, zbudowane na kamiennych podmurówkach, w konstrukcji zrębowej wypełnianej mchem lub słomą.