Noclegi Lubomierz

Liczba ofert: 1

Bliżej Gorców
Bliżej Gorców

(0 opinii)

Lubomierz, 186, Gorce
Kategoria:  Pensjonaty Lubomierz
Pensjonat i domki w Gorcach blisko wyciągu+ i szlaków pieszych!-

O miejscowości Lubomierz

Wybierz Lubomierz noclegi na swój wypoczynek w górach!

Lubomierz, malowniczo usytuowany u stóp Gorców oraz Beskidu Wyspowego, jest miejscowością wypoczynkową rozciągającą się na długość 7 km i wznoszącą się na wysokość do 750 m n.p.m., osiągając w rejonie Przysłopu przełęcz między szczytami Kudłonia (1 274 m) a Jasienia (1 052 m). Wioskę zamieszkują Zagórzanie – mała grupa etniczna, która skupia się w okolicach Mszany Dolnej oraz na zboczach Gorców i Beskidu Wyspowego, charakteryzująca się unikalnym folklorem, tradycyjnymi strojami i gwarą. Lubomierz miał zaszczyt gościć wiele znaczących postaci, w tym kardynała Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II, oraz laureatkę Nagrody Nobla, Wisławę Szymborską.

Nocleg w Lubomierzu na idealny odpoczynek w górskiej scenerii


Lubomierz, dzięki swojemu położeniu, stanowi doskonałą bazę wypadową na szczyty Gorców i Beskidu Wyspowego.

Najbliższy szczyt, Kudłoń, jest dostępny czarnym szlakiem, którego pokonanie zajmuje w górę około 2:30h, a w dół 1:50h.

Inną trasą przez Kudłoń na Turbacz, który wznosi się na 1 315 m n.p.m., prowadzi żółty szlak z Przysłopu. Wędrówka na Kudłoń zajmie nam około 2:15h, a stąd dalej na Turbacz przez przełęcz Borek.

Można również wybrać się niebieskim szlakiem na Gorc, który ma 1 228 m n.p.m. Wspinaczka zajmuje około 2:00h, a zejście 1:30h.

W kierunku Beskidu Wyspowego warto udać się na Jasień, gdzie prowadzi żółty szlak z Przysłopu. Droga na górę to około 1:45h, a w dół 1:20h.

Zimą na stokach Jaworzynki działa stacja narciarska Ski Lubomierz z dwoma wyciągami: jednym o długości 700 m i drugim dla dzieci o długości 100 m.

HISTORIA I ZABYTKI

Badania archeologiczne wskazują, że już 3000 lat p.n.e. tereny te zamieszkiwało plemię myśliwskie. W XIV i XV wieku dotarli tu pasterze wołoscy, którzy zasymilowali się z miejscową ludnością. Nazwa szczytu Kiczora (1 282 m n.p.m.) wywodzi się właśnie z języka wołoskiego.

W dokumentach wieś pojawia się w XVI wieku jako własność Lubomirskich. Rozwój wsi nastąpił w XVII wieku wraz z powstaniem huty szkła, która funkcjonowała do 1884 roku. Produkty huty, w tym szyby, gąsiory, butle i nieznane bliżej wyroby kryształowe, były sprzedawane w Rabce i Nowym Targu.

Najważniejszym zabytkiem w Lubomierzu jest drewniany kościół z 1914 roku, zbudowany w technice zrębowej, podobnie jak kościół parafialny w Niedźwiedziu. W XX wieku przeprowadzono remont, aby zapobiec osiadaniu konstrukcji. Wnętrze kościoła wyłożono boazerią w kształcie rombów, dodano nową ambonę, stoły, klęczniki i chrzcielnicę – wszystko w stylu góralskim z drewna. Kościół składa się z prezbiterium, nawy głównej, zakrystii, a jego wyposażenie to także organy i dzwon z 1773 roku.

Około 1h drogi z Lubomierza znajduje się "Papieżówka" – mały drewniany domek, który służył jako szałas dla leśniczych. W 1976 roku zatrzymał się w nim kardynał Karol Wojtyła, który później, jako Jan Paweł II, dał nazwę temu miejscu. Wytyczono również Szlak Papieski, którym chodził przyszły papież.

Warto również zobaczyć tradycyjne zagórzańskie chaty i zagrody, które wznoszono jeszcze w XIX wieku. Charakterystyczne są one dla regionu, zbudowane na kamiennych podmurówkach, w konstrukcji zrębowej wypełnianej mchem lub słomą.Agroturystyka Lubomierz Pensjonaty Lubomierz Hotele Lubomierz Camping Lubomierz Apartamenty Lubomierz Ośrodki wypoczynkowe Lubomierz Kwatery Lubomierz Domki Lubomierz Hostele Lubomierz Motele Lubomierz SPA Lubomierz Uzdrowiska Lubomierz Schroniska Lubomierz Stancje Lubomierz Internaty Lubomierz Zajazd Lubomierz Wille Lubomierz Noclegi pracownicze Lubomierz Pola namiotowe Lubomierz Pokoje gościnne Lubomierz Ośrodki wczasowe Lubomierz Kategoria testowa Lubomierz Domy do wynajęcia Lubomierz