Noclegi Niedźwiedź

Liczba ofert: 2
(0 opinii)
Niedźwiedź, Koninki 555 , Gorce
Kategoria: Kwatery Niedźwiedź
Chcesz uciec od codzienności i zapomnieć o
kłopotach. Ukoić duszę w przeuroczej przystani, karmić oczy krajobrazami małopolskiej ziemi? Docenić urok lasów, złotych pól, przejrzystych
Poręba Wielka, 302 , Gorce
Kategoria: Agroturystyka Poręba Wielka

O miejscowości Niedźwiedź

Noclegi Niedźwiedź 

Niedźwiedź jest wsią letniskową położoną w Gorcach, w dolinie potoku Porębianka pomiędzy wzniesieniami Potaczkowej (746 m n.p.m.) i Witowa (723 lub 720 m n.p.m.). Miejscowość jest malowniczo położona na obrzeżach Gorczańskiego Parku Narodowego

Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od nazwy potoku Mezwez. Początkowo należała do dóbr cystersów ze Szczyrzyca. W XV w. ziemie te zostały skonfiskowane przez skarb państwa i weszły w skład dzierżawy królewskiej zarządzanej przez rodziny Ratołdów, a od 1518 r. - Pieniążków. W 1607 r. Niedźwiedź stał się prywatną własnością Stanisława Lubomirskiego. W późniejszych latach miejscowość należała do rodzin Sanguszków (od 1710 r.) i Wodzickich (od 1760 r.). 

Atrakcje Niedźwiedź

Najważniejszy zabytek Niedźwiedzia – drewniany kościół pod wezwaniem św. Sebastiana, zbudowany w latach 1695–1699, otoczony sobotami i kryty gontem pozostał tylko na kartach historii za sprawą tragicznego pożaru 6 czerwca 1992. Obecnie na jego miejscu stoi drewniano-murowana kaplica pw. św. Sebastiana.

XIX-wieczna kapliczka z współczesnymi obrazami wewnątrz

Atrakcją jest centrum Niedźwiedzia, nowy kościół parafialny, poświęcony w 1997.

Warto również zobaczyć wieżę z 1850 i urokliwe domy podcieniowe z przełomu XVIII i XIX w.

Od 2002 na rynku w Niedźwiedziu stoi pomnik Władysława Orkana, przeniesiony tu z rynku w Nowym Targu.

Niedźwiedź noclegi stanowi doskonałą bazę wypadową na piesze wycieczki w Gorce, pięknego widokowo pasma Beskidu Wyspowego. Najwyższy szczyt -Turbacz (1311 m) otaczają kompleksy naturalnych lasów, a z jego szczytu roztacza się szeroka panorama Tatr, Podhala i Pienin. Na szlakach spotkasz rzadką roślinność i zwierzęta.