Zgórz - miasto w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Zagórz.Położony w pobliżu ujścia Osławy do Sanu, na Pogórzu Bukowskim. Leży w dawnej ziemi sanockiej.
Wieś została założona w XIV wieku, w 1343 roku była tu już kaplica filialna parafii w Porażu. W 1412 roki Zagórz należał do Mikołaja z Tarnawy. W 1490 roku Zagórz na krótko stał się własnością Piotra Kmity z Wiśnicza, potem znów powrócił do Tarnawskich i pozostał w ich rękach od początku XVII wieku. Ostatnim właścicielami Zagórza z rodu Tarnawskich był chorąży sanocki Stanisław. W połowie XIX wieku właścicielami posiadłości tabularnej Zagórz byli Wincenty i Magdalena Rylscy. W 1911 roku właścicielem tabularnym był Zygmunt Łobaczewski i wspólnicy, posiadający 525 ha. Wielką szansą na gospodarcze ożywienie Zagórza stało sie wybudownaie w 1872 roku linii kolejowej. W związku z rozbudową kolei w Zagózu wyrosło osiedle kolejaskie. Wówczas Zagórz był węzłem kolejowym o dużym znaczeniu, przy jego obsłudze pracowało około 3000 kolejarzy. W okresie walk polsko-ukraińskich w roku 1918 w Zagórzu zorganizował się Komitet Obrońców Węzła Zagórskiego, składający się z kolejarzy oraz członków Sokoła. W tym też okresie zagórscy kolejarze we własnym zakresie zbudowali dwa pociągi pancerne: „Gromobój” i „Kozak” które utrzymywały „porządek” na odcinku linii kolejowej Zagórz – Szczawne – Komańcza – Łupków. 1 września 1939 roku powstał w Zagórzu Ochotniczy Pluton Samoobrony w celu ochrony linii kolejowej, którego członkowie wspierali m.in. ewakuację ludności. Walki obronne z nacierającymi wojskami hitlerowskimi toczyła się Trzecia Brygada Górska dowodzona przez płk. Jana Kotowicza wchodząca w skład grupy operacyjnej gen. bryg. Kazimierza Orlika-Łukoskiego. Wiosną 1941 roku stacjonujący w Zagórzu żołnierze słowaccy wykuli w skałach w wąwozie przy linii kolejowej prowadzącej do Łupkowa wielki herb Słowacji. Pomimo nietrwałego podłoża wciąż widoczne są jego pozostałości. 13 września 1944 roku wieś została wyzwolona przez oddziału radzieckie wchodzące w skład 30 i 107 korpusu armijnego 1 armii gwardii. Kwatera zmarłych żołnierzy Armii Czerwonej w miejscowym szpitalu polowym znajduje się nieopodal przy szosie głównej. W 1972 roku Zagórz wraz z kilkoma sąsiednimi miejscowościami przyłączono do Sanoka[12]. 1 lutego 1977 Zagórz uzyskał status miasta.
Atrakcje:
*Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych - opactwo pochodzi z XVIII wieku, do dziś zachowały się jego malownicze ruiny, dostępne dla turystów,
*Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej - świątynia z połowy XVIII wieku,
*Cerkiew Św. Michała Archanioła - świątynia z 1836 roku,
*Cerkiew greckokatolicka w Wielopolu - świątynia z 1865 roku, stojąca w południowej części Zagórza,
*Wzgórze Skowronówka - roztacza się piękny widok na góry Słonne, dolnę rzeki Osławy oraz ruiny klasztoru.