Noclegi Lubomierz

Liczba ofert: 0
Góry Bystrzyckie doskonałe na zimowy wypoczynek!
Spalona
18 styczeń, 2022
Ferie zbliżają się wielkimi krokami, dlatego też wyciągi narciarskie nieustatnnie przygotowują się na turystów! Zapraszamy
Koncert Noworoczny Polanica Zdrój
Polanica-Zdrój
18 styczeń, 2022
Teatr Zdrojowy im. M. Ćwiklińskiej godz. 19.00, bilety: 30 zł do nabycia w Teatrze ZdrojowymTeatr
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu potrwa do 31 grudnia
Wrocław
18 styczeń, 2022
Świąteczny Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany jest po raz 14.  Zlokalizowany w samym centrum Wrocławia Jarmark Bożonarodzeniowy we
Top 10 atrakcji Karpacza
Karpacz
18 styczeń, 2022
Karpacz jest doskonałym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku. Zimą turystów przyciągają wyciągi narciarskie
Spotkanie z Marcinem Wawrzyńczakiem z Wydawnictwa Wielka Izera
Świeradów-Zdrój
26 listopad, 2021
Już za tydzień w Stacji Kultury odbędzie się spotkanie z Marcinem Wawrzyńczakiem z Wydawnictwo Wielka
IZERSKI SAD ŚWIERADÓW-ZDRÓJ!
Świeradów-Zdrój
18 styczeń, 2022
W dniach 4-5 listopada 2021 r. w pięknym Świeradowie - Zdrój zorganizowano akcję rozdawania drzewek
Zobacz więcej

O miejscowości

Lubomierz ma charakter wiejski, lecz coraz większą rolę odgrywa tu turystyka. Turyści coraz częściej wybierają Lubomierz noclegi ze względu na wspaniały krajobraz, miejscowość jest też świetną bazą do wypoczynku jak i do zwiedzania okolicznych atrakcji turystycznych. Noclegi Lubomierz oferuje wiele miejsc noclegowych takich jak pokoje gościnne,  pensjonaty, wille, domki, apartamenty, ośrodki czy agroturystykę. To urokliwa miejscowość położona w ciszy, z dala od ruchliwych tras, na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Początki wsi sięgają XII w. W 1807 r. do Pławnej zawitał cesarz francuski Napoleon a w 1813 r. między Mojeszem, Płuczkami a Pławną wielki obóz wojskowy zorganizował Marszałek Francji Jacques Alexandre Macdonald. W Latach 1880 - 1885 wybudowano przebiegającą przez Pławną linie kolejową. 

Lubomierz to architektoniczna perła Dolnego Śląska. Nie zniszczony przez II Wojnę Światową zachował kształt śródmieścia charakterystyczny dla średniowiecznych osad targowych. Początki Lubomierza sięgają XII w. Ważnym wydarzeniem, wpływającym na  historię miasta, było postawienie klasztoru i sprowadzenie do niego sióstr benedyktynek. Lubomierz otrzymał prawa miejskie w 1291 r. od Księcia Bolka I Świdnickiego. Książę nadał miastu przywileje, nakazał wzniesienie obwarowań miejskich. Rozwój miasta zakłócały częste pożary, zarazy i powodzie. W 1408 roku dotychczasowe przywileje potwierdził król Czeski Wacław II. Miasto i klasztor zostały zniszczone i splądrowane przez husytów w 1426 roku. W połowie XVI w. nastąpił okres rozkwitu Lubomierza. Zaczęto wysyłać transporty przędzy wełnianej do Hamburga, organizować największe, obok Lwówka i Jeleniej Góry, targi przędzy w tej części Śląska. 

Głównym miejscem handlu był rynek miejski.  Z Lubomierza wywodzą się najznakomitsi drukarze krakowscy Hieronim Wietor, Marek Scharfenberg oraz jego synowie Mikołaj i Stanisław.

 Lubomierz znany jest przede wszystkim z miasteczkowych scen filmu Sami swoi oraz organizowanego w mieście Festiwalu Filmów Komediowych.

Ze względu na walory miasteczka Lubomierz nakręcono tu osiem filmów, min. „Sami Swoi” i cały tryptyk S.Chęcińskego. Od 1997r. corocznie w połowie sierpnia jest organizowany Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych.

Zobacz również