Wille Czerwienne
O miejscowości Czerwienne
Położona w gminie Czarny Dunajec wieś Czerwienne założona została około 1630 roku i jeszcze do lat 60' ubiegłego wieku jej nazwa brzmiała Międzyczerwienne. Wzięło się to od charakterystycznej glinki pokrywającej Czerwoną Górę, efekt wzmacnia dodatkowo słońce wschodzące nad wspomnianym wzniesieniem.
Czerwienne jest doskonałym wyborem na wczasy dla osób poszukujących odpoczynku w spokojnym miejscu a także dla miłośników przyrody. Warto wiedzieć bowiem, że Czerwienne jest miejscem występowania wyjątkowej szaty roślinnej, a dumą wsi są ogromne lipy liczące po kilkaset lat, które uznane zostały już jako pomniki przyrody.
Najpopularniejsze miejscem we wsi Czerwienne jest Sanktuarium na Bachledówce powstałe w 1991 roku na wcześniejszym miejscu pustelni z kaplicą, na posesji ofiarowanej ojcom Pauliną przez panią Jarząbkową wdzięczną za ocalenie z rąk gestapo w czasie wojny. Wielokrotnie miejsce to odwiedzane było przez kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz przez ówczesnego metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę.
Kolejnymi miejscami, które warto odwiedzić przebywając w miejscowości Czerwienne są: krzyż stojący na wierchu Budz, który upamiętnia miejsce pochówku konfederatów barskich, drewniana dzwonnica w górnej części wsi oraz starodawne chałupy góralskie w różnych częściach Czerwiennym.
Czerwienne jest również miejscem odwiedzin dla wielbicieli aktywnego wypoczynku dzięki przebiegającym przez okolice szlakom turystycznym, wśród których najpopularniejsze są trasy do Zakopanego z Chochołowa, Czarnego Dunajca, Cichych i Szaflar. Świetną atrakcją jest również stacja narciarska CzerwienneSki z wyciągiem orczykowym na szeroką, naśnieżaną, ratrakowaną trasę zjazdową o długości 620 metrów. Trasa jest również oświetlona, co zapewnia możliwość zjazdów do późnego wieczora, a w międzyczasie skorzystać można z wypożyczalni sprzętu, szkoły narciarskiej oraz karczmy i pizzerii z regionalnym wystrojem i świetną kuchnią.