Bukowina Tatrzańska
Bukowina Tatrzańska, malowniczo położona w sercu Tatr, 15 km od Zakopanego jest doskonałą bazą dla turystów pragnących odkrywać Morskie Oko i Tatry Wysokie. Leżąc na wysokości 800-1000 m n.p.m., jest jedną z najwyżej położonych miejscowości w Polsce, oferując zarówno początkującym, jak i doświadczonym turystom niezapomniane widoki i trasy. Liczne punkty widokowe zapewniają spektakularne panoramy Tatr, a odchodzące od głównych dróg leśne ścieżki prowadzą do urokliwych polan i świerkowych lasów. Bukowina łączy w sobie cechy kurortu turystycznego i urok małej, góralskiej wsi, zachowując przy tym swoją oryginalność i tradycję. Od XVII wieku miejscowość rozwijała się turystycznie, szczególnie w dwudziestoleciu międzywojennym i po 1989 roku, kiedy to poszerzyła swoją ofertę o liczne ścieżki spacerowe, rowerowe oraz atrakcje w Bukowiańskich Termach. Zimą Bukowina Tatrzańska staje się rajem dla narciarzy, z nowoczesnymi ośrodkami i szkołami narciarskimi, a lokalna gastronomia oferuje od tradycyjnych serów owczych po wyszukane dania kuchni regionalnej.
Bukowina Tatrzańska w ciągu ostatniego stulecia stała się bardzo popularną i atrakcyjną miejscowością wypoczynkową, która z każdym rokiem zyskuje coraz większe grono miłośników. Miejscowość ta razem z całą gminą Bukowina Tatrzańska kryje wiele ciekawostek, które warto poznać i zobaczyć samemu.
Granice gminy obejmują wiele osobliwości natury, w tym jedyne w Polsce lodowce, a najstarszy z nich położony w Mięguszowieckim Żlebie istnieje już 400 lat i ma ponad 30 metrów grubości. Kolejną atrakcją jest najwyższy w Polsce wodospad Siklawa o wysokości 70 metrów, znajdujący się w Dolinie Roztoki. W granicach Bukowiny znajduje się ponadto aż 8 tatrzańskich jezior, w tym najsłynniejsze w Polsce - Morskie Oko.
Bukowina Tatrzańska - noclegi blisko stoku!
Bukowina Tatrzańska zaprasza miłośników zimowych aktywności, oferując idealne warunki dla fanów białego szaleństwa. Jest to miejsce przyjazne dla całych rodzin, które chcą spędzić czas na nartach, ciesząc się przy tym niesamowitymi widokami na Tatry, Gorce i Babią Górę.
Miejscowość Bukowina Tatrzańska w okresie zimowym dysponuje 22 wyciągami narciarskimi: 15 talerzykowymi, 6 orczykowymi oraz 1 krzesełkowym. Większość wyciągów narciarskich daje możliwość nauki jazdy na nartach wraz z instruktorem oraz wypożyczenie sprzętu. Największy i najbardziej znany to Stacja narciarska Rusiń-ski, ul. Wierch Rusiński 70 - ośrodek dla całej rodziny, stacja oferuje 4-osobową kolej krzesełkową, 2 wyciągi orczykowe i babylift.
Bukowina położona jest na wysokości dochodzącej nawet do 1000 m n.p.m., a górzyste tereny pozwoliły na rozwój kompleksów związany ze sportami zimowymi, dzięki czemu obecnie miejscowość ma charakter turystyczno-narciarski. Bukowina Tatrzańska noclegi blisko wyciągu stanowi idealną bazę wypadową stoki. Na terenie wsi i w jej najbliższym otoczeniu znajdują się 22 wyciągi narciarskie, niektóre objęte są przez kompleksy narciarskie:
Jakie stoki w Bukowinie Tatrzańskiej są najlepsze?
Planując zimowy wyjazd do Bukowiny Tatrzańskiej, warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę stoków narciarskich, które zadowolą zarówno początkujących, jak i zaawansowanych miłośników białego szaleństwa.
- Stacja Narciarska Olczań-Ski - kompleks obejmuje kolej krzesełkową oraz trzy wyciągi orczykowe prowadzące na oświetlone, naśnieżane i ratrakowane stoki o łatwym i średnim stopniu trudności i długości od 300 do 500 metrów. Stacja zawiera zaplecze gastronomiczne, skorzystać można tu również z wypożyczalni i serwisu sprzętu narciarskiego oraz szkoły narciarskiej.
- Stacja Narciarska Rusiń-ski - w kompleksie znajdują się wyciągi i koleje różnego rodzaju oraz wyciąg dla dzieci, które prowadzą na zróżnicowane pod względem trudności trasy. W trosce o bezpieczeństwo wyciąg szkoleniowy jest oddzielony od głównej trasy, a wszystkie stoki się naśnieżane, oświetlone i ratrakowane. Na terenie stacji są również: plac zabaw i tor przeszkód dla najmłodszych, karczma, szkoła narciarska a także wypożyczalnia, sklep oraz serwis sprzętu sportowego.
- Wyciąg Narciarski UFO stanowi idealne miejsce dla wszystkich fanów zimowych szaleństw. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym narciarzem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę na stoku, tutaj znajdziesz coś dla siebie. Doskonałe warunki i przyjazna atmosfera gwarantują fantastyczną zabawę zarówno dla miłośników białego szaleństwa, jak i tych, którzy stawiają na nartach pierwsze kroki.
- Kompleks Narciarski Wysoki Wierch - znajdują się tu wyciągi orczykowe o długości 500-600 metrów, które są świetne zarówno dla początkujących jak i osób bardziej obeznanych z nartami i snowboardem. Trasy zjazdowe są ratrakowane a oświetlone stoki pozwalają na jazdę również po zmroku. Na terenie kompleksu jest również szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu oraz mała gastronomia.
- Jurgow-Ski - kompleks zlokalizowany w Jurgowie, działają tu cztery wyciągi talerzykowe o różnych długościach (120-640 m) oraz dwie koleje linowe o długości ponad 700 m. Prowadzą one na siedem zróżnicowanych pod względem długości i trudności, oświetlonych tras. Na terenie kompleksu znajdują się też: karczma otwarta również w okresie letnim, szkoła narciarska i wypożyczalnia sprzętu, zapewnione są także noclegi.
- Stacja Narciarska Koziniec - kompleks położony w Czarnej Górze, w sąsiedztwie Bukowiny. Stacja oferuje pięć tras o różnym stopniu trudności i długości od 120 do 1000 metrów, na które prowadzi czteroosobowa kolej linowa i wyciągi orczykowe. Ponadto na terenie stacji znajduje się również wypożyczalnia sprzętu i szkółka narciarska, karczma a także bawialnia dla dzieci z profesjonalnymi opiekunami.
Bukowina Tatrzańska - nocleg blisko basenów termalnych
Termy BUKOVINA stanowią jeden z najbardziej nowoczesnych kompleksów basenów termalnych w Europie, oferując zarówno doskonałą zabawę, jak i relaks. Znajdziesz tu 20 basenów - zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, wypełnionych optymalnie zmineralizowaną wodą termalną o temperaturze 30-38°C, która posiada właściwości lecznicze. Dla osób aktywnych przygotowano basen pływacki, natomiast ci, którzy szukają spokojnego odpoczynku, mogą korzystać z basenów z hydromasażami.
Kompleks oferuje również dostęp do 8 różnorodnych saun, w tym saun fińskich, łaźni parowych, kabiny na podczerwień, czy Lakonium, uzupełnionych o strefę wypoczynku i schładzania. Wyjątkowym doświadczeniem są seanse zapachowe z olejkami eterycznymi, które zapewniają głębokie odprężenie zarówno ciała, jak i umysłu.
Woda termalna, wydobywana z głębokości 2 400 m, jest bogata w cenne minerały, takie jak siarka dwuwartościowa, fluorki, sód, wapń, chlor, potas, magnez, chrom, korzystnie wpływające na zdrowie, w tym na układ nerwowy, hormonalny, mięśniowo-kostny i sercowo-naczyniowy.
Noc Basenów to wyjątkowe wydarzenie, oferujące zabawę przy muzyce najlepszych DJ’ów na największym wodnym parkiecie Europy, wzbogacone o energetyczne pokazy taneczne, imponującą scenę na wodzie, spektakl światła, projekcje na ekranach led i konkursy z nagrodami
Czy warto jechać do Bukowiny Tatrzańskiej?
Wybór Bukowiny Tatrzańskiej na miejsce wypoczynku to doskonała decyzja dla tych, którzy pragną cieszyć się urokami Tatr bez tłumów charakterystycznych dla Zakopanego. Ta wysoko położona wieś oferuje nie tylko spokojniejszą atmosferę, ale również stanowi świetną bazę wypadową do eksploracji górskich szlaków i pobliskiego Zakopanego. Bukowina Tatrzańska przyciąga miłośników aktywnego wypoczynku, jak i tych, którzy preferują relaksujące spacery z widokiem na przepiękne górskie krajobrazy. Dzięki czystemu powietrzu, pięknym widokom i bogatej ofercie turystycznej, pobyt w Bukowinie Tatrzańskiej z pewnością zostanie na długo w pamięci.
Nie sposób pominąć faktu, iż noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej to fantastyczne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na jej terenie znajduje się wiele kilometrów tras turystycznych zapewniających nawet kilkadziesiąt godzin pieszych wędrówek a także przejażdżek rowerowych oraz konnych. Nieco mniej popularnym, jednak bardziej ekstremalnym sposobem spędzania czasu.
Na jakie szlaki z Bukowiny Tatrzańskiej?
Jakie są najpopularniejsze noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej?
Noclegi Bukowina Tatrzańska oferuje szeroką gamę noclegów blisko wyciągów narciarskich, z zapierającymi dech w piersiach widokami na Tatry. Dostępne są komfortowe pokoje z łazienkami, pokoje gościnne 2-osobowe z kuchnią i balkonem, z którego rozciąga się piękny widok na górski krajobraz. Dla szukających większego luksusu, dostępne są również apartamenty, studio z aneksem kuchennym, wyposażone w ekspres do kawy, z dostępem do ogrodu i bezpłatnym parkingiem oraz jacuzzi, sauną czy balią. Apartamenty i pokoje z aneksami kuchennym i łazienkami blisko kompleksów narciarskich to idealne miejsce na ferie czy weekend w górach. Pensjonaty oferują różnorodne opcje wyżywienia, od pełnego wyżywienia po same śniadania, zapewniając wygodę i elastyczność. Dla budżetowych podróżników, Bukowina Tatrzańska proponuje również tanie noclegi w kwaterach prywatnych i pokojach, które są idealne dla osób pragnących odkrywać uroki regionu bez nadwyrężania portfela.
Bukowina domki z widokiem na góry oferują przytulne i komfortowe zakwaterowanie w sercu Tatr, idealne dla rodzin i grup przyjaciół szukających spokojnego wypoczynku blisko natury oraz licznych atrakcji turystycznych regionu. Domki w górach to świetne lokalizacja w ciszy i spokoju z przepięknym widokiem na Tatry. Domki często wybierają rodziny z dziećmi czy grupa znajomych, zwłaszcza z dużym ogrodem z grillem i miejscem na ognisko, placem zabaw dla dzieci.
Bukowina Tatrzańska wille to eleganckie i luksusowe opcje zakwaterowania, które oferują wyjątkowy komfort oraz niepowtarzalny klimat, będąc doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie wysoki standard, prywatność oraz bliskość tatrzańskiej przyrody. Idealne miejsce z widokiem na panoramę Tatr
Ile kosztuje pobyt w Bukowinie Tatrzańskiej?
Cena za nocleg w Bukowinie Tatrzańskiej różni się w zależności od standardu oraz położenia obiektu noclegowego. Dla osób szukających ekonomicznych rozwiązań, kwatery prywatne oraz pokoje gościnne oferują stawki już od 40 zł za noc. Średni koszt noclegu w tej malowniczej miejscowości to około 130 zł za dobę. Wybierając pobyt w Bukowinie Tatrzańskiej, warto zwrócić uwagę na oferty dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji.
Co warto zwiedzić w Bukowinie Tatrzańskiej?:
- Termy Bukovina to wyjątkowe miejsce, które zapewnia rozrywkę dla całych rodzin. Kompleks oferuje dostęp do dwunastu basenów z ciepłą wodą termalną, ośmiu saun, trzech zjeżdżalni oraz zapewnia wygodę w postaci restauracji i kawiarni, a także oferuje strefę wellness i dedykowane baseny dla najmłodszych gości. Dostępne są również zajęcia z aqua aerobiku. Woda w basenach utrzymywana jest w temperaturze od 30°C do 38°C, co sprawia, że ma ona nie tylko właściwości relaksacyjne, ale również lecznicze i rehabilitacyjne, idealnie wpisując się w potrzeby zarówno osób szukających wypoczynku, jak i tych, którzy potrzebują regeneracji.
- Dom Ludowy ul. T. Kościuszki 87 – największy budynek drewniany w całym kraju. Dom Ludowy jest zabytkiem na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski, służy nie tylko do ozdoby Bukowiny i zwiedzania go przez turystów. To ośrodek kultury tętniący życiem i służy temu, do czego go powołano – zabawa, kultura i tradycja są tu mocno kultywowane.
- Zimą na miłośników białego szaleństwa czeka doskonale przygotowany ośrodek narciarski Rusin-Ski - ul. Wierch Rusiński 70 - przeznaczony jest głównie dla średnio zaawansowanych narciarzy, którzy potrafią zjechać już z oślej łączki, ale jeszcze nie chcą rzucać się na głęboką wodę. Większość z dostępnych tu tras jest „niebieska", pojedyncze są „czerwone". Przy ośrodku znajduje się wypożyczalnia sprzętu oraz karczma, gdzie po szaleństwach na stoku można coś zjeść i wypić.
- Wyprawa nad Morskie Oko, jest często najważniejszą ich częścią, dla której turyści przybywają do Bukowiny Tatrzańskiej i Zakopanego. Jest jeziorem o 34 h powierzchni, głębokie do 50 metrów i zarazem jedno z najwyżej położonych -1395 metrów nad poziomem morza zbiorników wodnych w polskich Karpatach. Warto wiedzieć, że Morskie Oko nie jest jeziorem występującym pojedynczo, a stanowi element całej grupy porozrzucanych w okolicy oczek wodnych.
- Będąc w Bukowinie warto wybrać się do oddalonego o 3 km Jurgowa, gdzie znajduje się Skansen - Zagroda Sołtysów, Jurgów 215
- Fani rowerów powinni udać się do Poronina, gdzie czeka kilka ciekawych tras:
- trasa rowerowa Biały Dunajec - Bukowina Tatrzańska
- trasa górska Kościelisko - Dolina Chochołowska
- trasa górska Zakopane - Witów - Dzianisz.
- trasa górska Ząb - Gubałówka - Bachledówka
- trasa górska Biały Dunajec – Stołowe
- trasa górska Białka - Droga Królewska - Czarna Góra
- trasa górska Małe Ciche – Tarasówka
- trasa górska Bukowina Tatrzańska - Czarna Góra - Leśnica
Atrakcje w okolicy Bukowiny Tatrzańskiej
- Gubałówka
- Giewont
- Kasprowy Wierch
- Rysy
- Kolej linowa Kasprowy Wierch
- Dolina Kościeliska
- Dolina Chochołowska
- Aqua Park Zakopane
- Krupówki
- Nosal
- Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza
- Termy Bania Białka Tatrzańska
- Chochołowskie Termy
- Termy Gorący Potok
- Termy Szaflary
- Tatrzański Park Narodowy
- Hala Gąsienicowa
- Dolina Rybiego Potoku – Morskie Oko
- Dolina Pięciu Stawów Polskich
- Wodogrzmoty Mickiewicza
- Wodospad Wielka Siklawa
- Czarny Staw Gąsienicowy
- Czarny Staw pod Rysami
- Kościelec
- Czarny Staw pod Rysami
- Przełęcz Kondracka
- Sanktuarium na Krzeptówkach
- schroniska górskie
- jaskinie: Bielska, Lodowa, Śnieżna,
- Ścieżka w koronach drzew
- kaplica w Jaszczurówce
- liczne kościoły i muza